Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Maroš Helmecy máva občas trému

Sportnet|Publikované 30. jan 2009 o 00:00

V ostatnom zápase proti Levoči síce sedel na lavičke, ale inak patrí do základnej päťky a je jedným z najlepších strelcov ŠPD Rožňava. Spôsobilo to

zranenie, ktoré utŕžil v zápase s Geotrendom Košice.

ROŽŇAVA. Vyrovnaný zápas nakoniec Rožňavčania prehrali. "Nepadalo nám a aj v obrane sme robili chyby. Nevyšlo to," konštatoval neskôr Maroš Helmecy. Napriek zraneniu ho to ťahalo na ihrisko. "Veľmi, to bolo najhoršie. No na zápas som nebol nominovaný, aby si noha oddýchla," povedal M. Helmecy. Zranená noha je už na tom lepšie. Čo sa vlastne stalo? "Dostal som loptu pod kôš, otočil som sa a vo výskoku ma súper trochu potlačil. Dopadol som na členok. Našťastie to boli len ponaťahované šľachy, nič horšie, ani zlomené, ani pretrhnuté," opísal M. Helmecy. O tom, kedy nastúpi, rozhodne ako sa bude hojiť noha a tiež zváženie trénera.

Štvrtá sezóna

V rožňavskom mužstve hráva 21-ročný basketbalista už štvrtú sezónu. Predtým pôsobil v Spišskej Novej Vsi. "Odišiel som tam na strednú školu a dva roky tam hrával," uviedol M. Helmecy. Nastupoval však menej často, a preto dostal možnosť hosťovať v Rožňave. "Vtedy som sa vrátil a už som tu ostal. Táto sezóna je už moja štvrtá," povedal M. Helmecy, ktorý má na drese číslo 11.

V čase, keď sa vrátil, mala Rožňava v II. lige áčko aj béčko, ktoré bolo zložené prevažne z mladých hráčov. V ňom zakotvil aj M. Helmecy. Trénerom bol J. Nagy. V ďalších sezónach sa obe mužstvá premiešavali. V aktuálnej sezóne je M. Helmecy kapitánom mužstva. Prevahu v ňom majú mladí hráči, časť z nich prešla z juniorskej súťaže a zostavu dopĺňajú traja skúsení hráči Mišenda, Ledvinský a G. Helmecy.

Líder

Okrem toho, že je M. Helmecy kapitánom, je aj lídrom mužstva, od ktorého sa očakávajú body. Že sa mu to darí, svedčí aj viac ako 26-bodový priemer na zápas. "Občas je to problém. Očakávajú sa odo mňa body a vtedy ma to zvykne zväzovať," priznal istú trému M. Helmecy a dodal: "Striedajú sa lepšie zápasy so slabšími. No stáva sa aj, že dám 36 bodov, ale nebol to dobrý zápas pre mňa, pretože som nezahral dobre, inokedy stačí dať 20 bodov a som spokojný s tým, ako som zahral.

V aktuálnej sezóne sa musel kapitán ŠPD Rožňava vyrovnávať aj s novým postom. Kým v ostatných sezónach hrával podkošového hráča, teraz sa vrátil na krídlo, kde vlastne začínal a hrával aj v Spišskej Novej Vsi. "Zmena bola dosť náročná. Prakticky tri roky som nehral krídlo. No pomaly sa už do toho dostávam," poznamenal M. Helmecy.

Ukazuje sa to aj v zápasoch. On sám za najlepšie považuje súboj s Bardejovom vonku a domáci zápas proti Geotrendu. "V Bardejove sme vyhrali, ľahko som dal cez tridsať bodov a bol som uvoľnený. Podobné to bolo aj v zápase s Geotrendom. Nebol som kŕčovitý. V týchto dvoch sa mi hralo dobre, no v ďalších sa stalo, že som veľmi chcel a práve to ma zvykne zväzovať," priblížil M. Helmecy.

Postup

Rožňavčania majú sezónu rozbehnutú pomerne dobre, aktuálne sú na druhom mieste. Prichádzajú úvahy aj o prípadnom postupe do I. ligy. "Viacerí máme veľkú chuť postúpiť vyššie. Budúci rok by som už nechcel hrať v II. lige. Máme pred sebou ešte polovicu sezóny. Musíme sa o to pobiť. Ak sa nám to podarí, verím, že vedenie klubu urobí všetko pre to, aby sme v I. lige hrali," načrtol plány do budúcnosti M. Helmecy a dodal: "Káder máme široký, len musíme ešte viac všetci trénovať."

Súvisiace články