Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Márna snaha, telo sa bránilo vyšším otáčkam

Sportnet|Publikované 4. dec 2006 o 23:00

Košice Keď sme zastihli Martina Bajčičáka (na snímke) tesne po tom, ako opustil nepríjemné kreslo u zubára, domnievali sme sa, že má znovu problémy

s chrupom ako pred niekoľkými mesiacmi akurát počas olympijského vrcholu. Reprezentant v bežeckom lyžovaní nás ale ubezpečil, že všetko je v najlepšom poriakdu, akurát túto návštevu absolvoval kvôli nejakým kozmetickým úpravám. Po príchode zo škandinávskeho turné bol čas aj na takéto povinnosti, keďže nedostatok snehu narobil šarapatu v zámeroch účastníkov Svetového pohára. Zvesti o problémoch v Cogne, kde bol naplánovaný ďalší diel, rozprúdili na plné obrátky nové prognózy. V uplynulých dňoch Slováci makali v Tichej doline. "Je tam päťkilometrový úsek na ceste, na ktorom sa dá ako-tak trénovať, no nie sú to ideálne podmienky. Malo by to byť lepšie upravené. Preto to ponímame skôr ako odpočinkovejšiu fázu, zameriavame sa skôr na intenzitu, nie objem," poznamenal jeden z našich lídrov, ktorý ešte na sklonku minulého týždňa nevedel o tom, čo ho čaká v ďalších dňoch. Pôvodne mali bežkári vycestovať na Tauplitz, kde by našli kvalitné trate a všetko na to, aby boli pred ďalšími vystúpeniami v pohode. Ďalšia alternatíva hovorila o tom, že ak nastávajúce preteky SP presunú znovu na sever Európy, čo potom, lebo letecký presun je nákladná záležitosť...

Aj Martin má za sebou tri vystúpenia v seriáli, pričom hneď vo svojej premiére v Gällivare na pätnástke voľne dosiahol trinástu priečku. Sám bol z toho prekvapený, necítil sa totiž na také kvalitné umiestnenie. "Nenaháňal som sa za špičkovým výsledkom, nepreháňal som to s časovaním formy, o to viac ma príjemne zaskočilo, ako som skončil. Navyše ak zoberieme do úvahy to, že rozdiely v cieli boli naozaj nepatrné." V Kuusame na rovnakej trati, ale klasicky, čo nie je jeho obľúbená disciplína, 42. stupienkom nenadviazal na predošlý rezultát. "Podal som slabší výkon. Mal som pocit, že telo nemôžem dostať do vyšších otáčok, ale myslím si, že žiadny prepadák to zase nebol." Ako silový typ bežca v podobných podmienkach a v tejto disciplíne ešte dieru do sveta neurobil. Dva razy si vybral aj dobré lyže, akurát v štafete sa trápil. Pokiaľ ide o vyhliadky na vystúpenie rýdzo slovenského kvarteta, je neisté, kedy by sa malo predstaviť na vrcholnej akcii. Možno to bude až na MS v Sappore. Ale ak sa uchytia ďalší adepti na obsadenie jedného úseku (Otčenáš, Janečko), nie je vylúčené, že to bude i skôr na nejakých pretekoch SP.

V rozhovore sme nemohli obísť ani informáciu, o ktorej dovtedy ani sám nevedel. Išlo o nájdenie o injekčných striekačiek a prázdnych medicínskych fliaš v odpadovom kontajneri niekoľko desiatok kilometrov od Kuusama, dejiska uplynulého zápolenia "sveťáku". To vyvolalo hneď podozrenie na užívanie dopingu. Člen vrcholového strediska štátnej športovej reprezentácie ŠKP Štrbské Pleso bol ale zdržanlivý: "Usudzovať z toho, že niekto si pomohol nedovolenými látkami, je unáhlené. Nemusí ísť predsa hneď o doping."

Výnimku nedostal

Už v minulej sezóne spôsobil rozruch kolísavý hemoglobín M. Bajčičáka, ktorého hodnoty sa dostali cez povolenú hranicu 17 mg/l. Geneticky má Slovák nábeh na presiahnutie normy, niekedy to vyskočí až na 18 hlavne po výškovej príprave. Už viacerí kritizovali nízku povolenú hranicu hemoglobínu aj vzhľadom na to, že v biatlone sú tolerantnejší Vlani niektorí pretekári dostali do FIS výnimku a to isté mienil dosiahnuť i on. "Súhlas som nedostal, rovnako tak ani ďalší. Je to trošku nefér voči nám, lebo tento šport by sme nemohli ani robiť, keby sme nemali fyziologické predpoklady. A hodnota sedemnásť sa dá namerať aj v bežnej populácii." Naposledy v Škandinávii mu zisťovali hemoglobín (hodnotu mu nikdy nepovedia), bol v norme, ale akonáhle by sa nezmestil do limitu, musel byť päť dní súťažne odpočívať. "Riziko nastane po tom, keď absolvujem pobyt v extrémnejšej nadmorskej výške. Vraj v záujme ochrany môjho zdravia ma čaká potom krátke stop."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.