Nedeľa, 24. októbra, 2021Meniny má Kvetoslava

Marián Hossa už patrí medzi elitu NHL

Sportnet|7. nov 2003 o 00:00

Útočníci sú v NHL hráči s výbornými korčuliarskymi schopnosťami, s tvrdou strelou a čo je najdôležitejšie, z ich hokejok padajú góly. Sú stredobodom diania v profilige, v zábere kamier sú oveľa častejšie ako obrancovia.


FOTO – ARCHÍV TASR

Oficiálna stránka ligy NHL.com vybrala piatich ofenzívnych hráčov z Východnej konferencie, od ktorých sa očakáva, že sa budú výrazne podieľať na celkovej produktivite svojich tímov. No taktiež oplývajú vodcovskými schopnosťami a sú výraznými osobnosťami v mužstve. Konečné postavenie klubu v NHL je vždy úzko spojené s individuálnymi úspechmi takýchto hráčov.

Marián Hossa, Ottawa

Dvadsaťštyriročný krídelník už nie je jedným z kandidátov na hviezdu NHL, pretože sa ňou stal. Hossa (na snímke) by sa vďaka vysokým kvalitám mal udržať dlhodobo medzi elitou ligy. Prvý výber Senators vo vstupnom drafte 1997, celkovo 12. hráč, sa kontinuálne zlepšoval a pracoval na sebe. V roku 1999 ho NHL zaradila do nováčikovského výberu ligy, po tom, čo doviedol Portland (AHL) k zisku Memorial Cupu (obdoba Stanley Cupu v nižšej súťaži). V rokoch 2001 a 2003 sa zúčastnil na exhibičnom stretnutí All Stars.

Slovenský útočník urobil v uplynulej sezóne v produktivite veľký pokrok. Do ročníka 2002/2003 vstupoval s 306 odohranými duelmi, na konte mal 228 bodov za 107 gólov a 121 prihrávok, čo je priemer 0,75 bodu na zápas. Nárast jeho produktivity v uplynulej sezóne v pomere k predchádzajúcim ročníkom bol až 33 percent, keď v 80 stretnutiach zaznamenal 80 bodov (45 + 35). Trenčan začal viac veriť vo svoje schopnosti, neraz bol najlepším hráčom na ľade a hral s väčšou istotou. Dnes je jednoznačne horúcim kandidátom na métu 50 gólov v základnej časti a môže sa uchádzať aj o Hartovu trofej pre najužitočnejšieho hráča základnej časti. Aktuálne si s piatimi presnými zásahmi a siedmimi asistenciami v 10 zápasoch získava pozornosť.

Jaromír Jágr, Washington

Od českého útočníka si Capitals sľubujú rozhodne viac ako dosiaľ predviedol. Najmä majiteľ klubu Ted Leonsis, ktorý sa pri jeho výmene z Pittsburghu veľmi angažoval. Päťnásobný víťaz Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti zaznamenal iba 7 bodov v 11 zápasoch a má na konte päť mínusiek. Tieto čísla sú výrazne vzdialené tým, ktoré nie len Capitals očakávajú od hráča patriaceho k najväčším individualitám poslednej dekády.

Alexej Kovaľov, NY Rangers

Bol 10 sezón spoľahlivým producentom bodov najskôr v drese Rangers neskôr v Pittsburghu. Veľký skok zaznamenal najmä v poslednom roku v drese Penguins, keď si v 54 stretnutiach pripísal 64 bodov (27 + 37) a dosiahol ťažko uveriteľný priemer 1,19 bodu na zápas. Dnes je iba tieňom svojich predchádzajúcich úspechov – z posledných 24 zápasov dosiahol 13 bodov. Rangers, ktorí bojujú o svoju prvú účasť v play off po šiestich rokoch, potrebujú osobnosť, akou Kovaľov nepochybne je. Dokázal to v roku 1994, keď patril vo vyraďovacích bojoch o Stanley Cup k najlepším. Práve vtedy získali Rangers vytúženú trofej.

Jeremy Roenick, Philadelphia

Tridsaťtriročný silový útočník je vážnym kandidátom na post najúspešnejšieho Američana v NHL, hoc v posledných rokoch očakávania nenapĺňal. Flyers pri jeho angažovaní mysleli najmä na 50-gólové a 100-bodové méty zo sezón v Chicagu. Philadelphia však vyťažila z Roenicka iba 67 a 59 bodov. Po kritike trénera Kena Hitchcocka, že by mal líder mužstva začať podávať stabilné výkony, a angažovaní Roenickovho spoluhráča z juniorských čias Tonyho Amonteho, sa zdá, že je všetko na dobrej ceste. Pri 11 vystúpeniach v tejto sezóne už má 5 gólových zápisov a 4 asistencie.

Vincent Lecavalier, Tampa Bay

Vstup mladého Kanaďana do profiligy sprevádzali veľké očakávania. Kompletným hráčom s prehľadom a výbornou hrou na oboch koncoch klziska sa stal iba nedávno. Jednotka draftu z roku 1998 mala totiž po relatívne úspešných sezónach 1999/2000 a 2000/ 2001 klesajúcu tendenciu. Za všetko hovorí tzv. tabuľka pravdy, hodnotenie +/-, v ktorej nazbieral Lecavalier v prvých štyroch sezónach 88 mínusiek. Pred rokom však prekvapil nielen v produktivite, 78 bodov, no aj nulou na konte mínusiek. Dvadsaťštyriročný stredný útočník je dnes silnejší, mohutnejší a umnejší. Dokazuje to jeho výkonnosť – 8 bodov – a hra v úvode aktuálnej sezóny. Prvých osem duelov Tampa nenašla premožiteľa a je tímom s najnižším počtom inkasovaných gólov – 18. Lecavalier je platným hráčom a veľkou osobnosťou.

(sb)

Súvisiace články