Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Kritizovala ju Navrátilová. Legendárna Courtová prišla o post viceprezidentky klubu

Margaret Courtová s Rodom Laverom. (Autor: TASR/AP - ilustračná fotografia)
SITA|Publikované 26. sep 2017 o 14:25

Courtová v máji vyhlásila, že bude bojkotovať aerolinky Qantas pre ich podporu sobášov osôb rovnakého pohlavia.

MELBOURNE. Austrálska tenisová legenda a momentálne hlasná verejná bojovníčka proti manželstvám homosexuálnych párov Margaret Courtová prišla o post viceprezidentky Cottesloe Tennis Clubu v Perthe.

Podľa webu The West Australian neboli dôvodom na nezvolenie v hlasovaní len jej striktné postoje, ale aj absencie na akciách spomenutej ustanovizne.

Prezident klubu Ian Hutton priznal, že Courtovej vystupovanie pri spomenutej téme bolo predmetom debát pred hlasovaním. Výkonný šéf Tennis West Michael Roberts upozornil: "Ak máte veľmi polarizujúcu agendu a niečo neoblomne podporujete či zaznávate, potom to má vplyv na to, ako vás komunita prijíma. Jej názory sa zjavne premietli do tejto záležitosti, o tom niet pochýb."

Smutné a politicky motivované

Courtová skonštatovala: "Myslím si, že je to smutné a politicky motivované. Ian Thorpe môže stáť na opačnej strane a neozýva sa žiadna kritika, ale keď obhajujeme kresťanskú vieru a Boha, sme zastrašovaní a likvidovaní. Máme 36 000 homosexuálnych zväzkov, čo nie je veľa v kontexte 25 miliónov obyvateľov. Majú inštitút registrovaného partnerstva, ale domáhajú sa manželstva, lebo chcú tento inštitút deštruovať."

Teraz 75-ročná držiteľka 24 grandslamových titulov vo dvojhre Courtová v máji vyhlásila, že bude bojkotovať aerolinky Qantas pre ich podporu sobášov osôb rovnakého pohlavia.

Národná asociácia Tennis Australia (TA) v komuniké vyjadrila rešpekt k športovým úspechom pastorky, ale zdôraznila, že vyznáva opačné hodnoty.

Okamžite sa objavili úvahy o možnom premenovaní Arény Margaret Courtovej v Melbourne, súčasti areálu grandslamových Australian Open.

Kritizovala ju Navrátilová

Známa bojovníčka za práva sexuálnych menšín, Američanka s českým pôvodom Martina Navrátilová, reagovala otvoreným listom, ktorý adresovala priamo dejisku AO.

"Drahá aréna, keď sme ťa pomenovali po Margaret Courtovej, zdalo sa to ako správna vec. Rod Laver mal vtedy veľký štadión a ona patrí k najväčším šampiónkam všetkých čias. Teraz je nad slnko jasnejšie, kto vlastne je Margaret Courtová: úžasná hráčka a homofób. Jed z jej úst sa nedá považovať len za vyjadrenie názoru. Ona sa aktívne usiluje odobrať ľuďom s menšinovou sexuálnou orientáciou práva na rovnaké zaobchádzanie."

Dve legendy ženského tenisu sa dostali do sporu. (Autor: TASR/AP)

Navrátilová vtedy ponúkla aj nové meno pre melbournský dvorec. "Myslím si, že Evonne Goolagong Arena je lepší názov. Odkazuje na niekoho, koho si môžeme vážiť vo všetkých smeroch."

Americký tenisový búrlivák John McEnroe vyhlásil: "Čo sa týka prípadného premenovania dvorca v Melbourne Parku, ktorý nesie jej meno, ponúkam riešenie. Nechajte ten názov v platnosti a keď v Austrálii zlegalizujú svadby gejov a lesieb, osobne oslovím môjho dobrého kamaráta Eltona Johna, aby sa stal hostiteľom najmasovejšieho svadobného obradu v histórii takýchto zväzkov. Dejiskom bude Margaret Court Arena."

Súvisiace články