Marek Mintál - prvý slovenský futbalista s bundesligovým titulom Kráľ strelcov

Marek Mintál - jeden z najlepších slovenských futbalistov.
Marek Mintál - jeden z najlepších slovenských futbalistov. (Autor: REUTERS)
Peter Klimko|26. nov 2007 o 09:00

Marek Mintál sa narodil 2. septembra 1977 v Žiline a s týmto tímom sa spájajú aj jeho prvé úspechy.

Ešte predtým však nastupoval (1994-1997) vo farbách Nového Mesta nad Váhom.

Po príchode do prvého tímu Źiliny bolo vidieť, že tento ofenzívny futbalista disponuje veľkými kvalitami, ktoré nie sú v našich podmienkach pravidlom.

Svoj potenciál naplno presadil v sezóne 2000/2001, kedy ho 20 ligových gólov vynieslo do čela konečného poradia strelcov najvyššej slovenskej futbalove súťaže. Svoj potenciál potvrdil aj o rok neskôr, kedy ku gólovej 20-ke pridal ešte jeden presný zásah navyše a svoj primát obhájil. Vydarená sezóna mu priniesla aj titul majstra Slovenska, ktorý sa mu so Žilinou podarilo získať aj o sezónu na to.

Potom nasledoval prestup do druholigového Norimbergu, kde sa okamžite stal ťahúňom, pričom jeho strelecká potencia znamenala, že sa bavorský klub posunul o súťaž vyššie. Slovenský reprezentant sa nestratil ani v jednej z najkvalitnejších líg sveta, nemeckej bundeslige, v sezóne 2004/05 sa dokonca stal jej najlepším kanonierom, keď mu na tento husársky kúsok (predbehol aj takého zakončovateľa ako je Holanďan Roy Makaay - v tom čase ešte hrával v mníchovskom Bayerne), stačilo 24 gólov. Marek sa tak stal prvým slovenským futbalistom, ktorému sa podarilo vystrieľať si rešpekt v jednej z kvalitatívne najlepších futbalových súťaží vôbec.

V rámci ankety Najlepší futbalista Slovenska prišlo následne celkom pochopiteľné prvé miesto, ktoré bolo nielen poukázaním na Mintálove kvality, ale aj pripomenutím, že ho Marek získal aj pred dvanástimi mesiacmi (ročník 2003/04).

O služby útočníka či vysunutého záložníka sa začali zaujímať popredné európske kluby, spomínali sa mená ako Liverpool FC, Stuttgart, Besiktas či Villareal. Rozhodol sa však zostať v Norimbergu, kde sa mu ale začala lepiť smola na päty. Prekonať dve zlomeniny nohy v priebehu piatich mesiacov chce istotne poriadne silnú psychiku. Žilinský rodák však ukázal, že je na tom po tejto stránke dobre a na zelené trávniky sa vrátil v zápae proti Mönchengladbachu, aby v najbližšom reprezentačnom zápase strelil do siete Cypru pri vysokom bratislavskom víťazstve 6:1 dva góly.

Ďalší úspech prišiel v sezóne 2006/07, resp. na jej konci, keď sa spoločne so svojím zamestnávateľom 1. FCN tešil zo zisku Nemeckého pohára, ktorý bol pre tento klub štvrtým v histórii.

Mintál sa v tomto dueli dokázal strelecky presadiť, napokon však duel nedohral, keď musel odstúpiť kvôli zraneniu. V kvalifikácii o postup na ME 2008 do Rakúska a Švajčiarska sa stal najlepším slovenským strelcom, keď sa trafil šesťkrát.

Pri vyhlasovaní "Futbalistu roka 2007" sa mu usšlo 7. miesto so ziskom 108. bodov.

VIDEO: Priaznivci Norimberg u po výhre v Nemeckom pohári


Vizitka

  • narodený: 2. 9. 1977 v Žiline
  • aktuálne hrá v: 1. FC Norimberg (nemecká bundesliga) - oblieka dres s číslom 11, je spoluhráčom ďalšieho Slováka, konkrétne Róberta Vitteka
  • iné kluby: Nové Mesto nad Váhom, MŠK Žilina (oficiálna klubová stránka www.mskzilina.sk)
  • ocenenia: dvojnásobný majster Slovenska v drese MŠK Žilina (2002 a 2003), 2x sa stal najlepším strelcom najvyššej futbalovej súčťaže SR (2001 - 20 gólov, 2002 - 21 gólov), dvakrát získal ocenenie Najlepší futbalista Slovenska (2004 a 2005), najlepší strelec nemeckej ligy (2005), kapitán slovenskej reprezentácie, víťaz Nemeckého pohára (2007)
  • stav: ženatý, má dvoch synov
  • prezývka: fantóm, strelec

Video: Gól Walesu

Fotogaléria

Ďalšie články o Mintálovi:

Nachádzate sa tu: