Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Marek Hamšík - futbalista pútajúci záujem veľkoklubov

Marek Hamšík (Autor: AP)
Peter Klimko|29. jan 2008 o 11:45

Profil slovenského futbalového reprezentanta pôsobiaceho v SSC Neapol.

Rodák z Banskej Bystrice Marek Hamšík je jedným z mála slovenských futbalistov, ktorí pútajú pozornosť európskych veľkoklubov. Ešte v juniorskom veku sa dostal na Apeninský polostrov, kde v rokoch 2004-07 pôsobil vo farbách Brescie.

Slovenský reprezentačný stredpnopoliar priťahuje v poslednej dobe záujem tých najväčších futbalových klubov, Chelsea bola ešte koncom roka 2007 ochotná za Marekove služby zaplatiť 20 miliónov eur. Technicky dobre vybavený záložník patrí podľa ankety francúzskeho L'Equipe medzi desiatku najtalentovanejších futbalistov do 21 rokov súčasnosti a tak popri spomenutom záujme Londýnčanov nie je prekvapením, že by ho radi vo svojom kádri videli milánsky Inter, Juventus, Arsenal, Liverpool, Real Madrid či Šachťor Doneck.

Samotný futbalista sa ale netají, že už od detstva sníval o pôsobení v Manchestri United. Zatiaľ však zostáva hráčom Neapolu, keďže klub nie je ochotný púšťať svoje mladé hviezdy - má zálusk vrátiť sa na popredné miesta v talianskom futbale. Filozofia majiteľa "azzuri" Aurelia De Laurentiisa je teda jasná a podľa jeho slov by sa mal stať Hamšík základným kameňom budúcich úspechov.

Hamšík sa ani raz nepredstavil vo farbách Dukly Banská Bystrica, teda klubu z jeho rodného mesta.

V bratislavskom Slovane, kam sa dostal, tiež toho v prvom tíme veľa neodohral: konkrétne len jeden duel, v ktorom však pred prestupom do Serie A stihol streliť gól. Do pokladnice slovenského tímu pribudla v eurách suma asi 500 tisíc eur.

Kreatívny záložník putoval v 2007 za 5,5 miliónov eur z Brescie do Neapolu, v ktorom oblieka dres s číslom 17.

Hráčovým futbalovým vzorom je český strednopoliar Pavel Nedvěd: "Vždy to bol Pavel Nedvěd. Má za sebou naozaj fantastickú kariéru a je to vynikajúci futbalista. Bol by som šťastný, keby ma s ním niekedy porovnávali," netají sa Marek.

Postupne prešiel mládežníckymi výbermi Slovenska, predstavil sa v kvalifikácii ME kategórie do 17, ale aj 19 rokov, bol členom národného výberu 21-ročných, momentálne je stabilným členom seniorského tímu Slovenska, ktorý vedie tréner Ján Kocian. V ňom debutoval 7. februára 2007 v prípravnom zápase proti Poľsku (2:2).

V ankete Futbalista roka SR 2007 obsadil konečné 2. miesto, keď získal dovedna 239 bodov (1. Škrtel - 323). Marekovi sa však v tejto istej ankete, resp. v jej obdobe do 21 rokov, ktorá nesie názov Cena Petra Dubovského pre najlepšieho mladého futbalistu do 21 rokov, dostalo 1. miesta. Hráč talianskeho Neapolu získal 24 z celkového počtu 34 bodov a suverénne zvíťazil.

VIZITKA

 • meno: Marek Hamšík
 • dátum narodenia: 27. 7. 1987
 • kluby: Podlavice, Slovan Bratislava, Brescia, Neapol
 • Premiéra v drese Neapolu: V talianskom pohári proti Cesene
 • 1. gól v najvyššej talianskej súťaži: 16. septembra 2007 proti Sampdorii
 • športový vzor: Nedvěd
 • úspechy: 2. v ankete Futbalista roka SR 2007

Súvisiace články:

 • Hamšík hitom v celej Európe (futbal.zoznam.sk, 5. 11 2006)
 • Predajú ma za každú cenu (hnonline, 18. 7. 2007)
 • O tú prehru sme si koledovali (sme.sk, 29. 1. 2008)
 • Hamšík 2, v ankete Futbalista roka SR 2007 (sme.sk, 3. 1. 2008)