Marek Bartánus sa vracia do Košíc, ale NHL ostáva prioritou

Sportnet|2. máj 2007 o 00:00

Košice Mužstvo košických hokejistov dostalo novú krv. Pribudli doň štyria hráči. Najmladším z nich je útočník Marek Bartánus. Ten vo februári

oslávil dvadsiate narodeniny. Priaznivci hokeja v Košiciach už tohto hráča isto registrovali, veď v sezóne 2004/2005 odohral tento klubový odchovanec v tíme oceliarov 24 zápasov a strelil aj svoje prvé dva extraligové góly. V roku 2005 ho draftovala Tampa Bay Lightning a potom sa na dva roky vybral do zámoria. Pôsobil v kanadskej juniorskej lige v drese Owen Sound Attack.

"Prvé tréningy sú skôr na prevetranie. Pri futbale sa trochu rozkývete. Ale hralo sa slušne, veď nik nechce z prípravy vypadnúť kvôli zraneniu už na jej začiatku," s úsmevom prehodil 190 centimetrov vysoký a takmer sto kíl vážiaci hokejista. Marek sa rozhodol po dvoch rokoch vrátiť do Košíc. Z Kanady prišiel pred mesiacom a svoju najbližšiu budúcnosť spája s HC, kde mu ponúkli trojročný kontrakt.

"V Košiciach sme už dohodnutí, aj keď tu ešte stále je možnosť, že s Tampou podpíšem zmluvu, ale tomu dávam tak dvojpercentnú pravdepodobnosť. Je oveľa reálnejšie, že ostávam doma," tvrdí Bartánus.

Je presvedčený, že dve sezóny za oceánom mu len a len prospeli. "Hral som v juniorskej lige. Ale nemalo by zmysel ostať v nej aj tretí rok. Lepšou voľbou sa mi vidí presadiť sa v slovenskej seniorskej extralige. Košice sú jeden z najlepších klubov u nás. Bál som sa len toho, že by som nehrával pravidelne, to by som potom bol radšej v inom klube, kde by som hrával veľa. Lebo to je moja priorita."

Strach z toho, že by vysedával na striedačke, alebo by hrával vo farmárskom tíme, nemá. "Rozprávali sme sa o tom. Sú tam isté dohody. Zabezpečil som sa tak, aby som hrával. Pochopiteľne, len v A mužstve. Farma v prvej lige do úvahy neprichádza."

Vie, že v útoku je viacero kvalitných a už skúsených harcovníkov. No konkurencie sa nebojí. "Košice majú veľké ambície. Podľa toho vyzerá aj káder. A ja sa v ňom chcem presadiť."

Po dvoch rokoch v Kanade si verí viac. Vraj vyrástol nielen hokejovo. "Bol som donútený postarať sa sám o seba. Keď sa to naučíte, dá vám to veľa. Po istých skúsenostiach viem, čo môžem a nemôžem povedať trénerovi. Myslím, že už som opatrnejší," poznamenal útočník, ktorý nazbieral v uplynulej sezóne 21 bodov. "Priznávam, nebola to ideálna sezóna. Mal som problémy s trénerom. Ale v rozbehnutej sezóne som už nechcel odísť, vytrápil som sa až do konca. Teraz som inde a predovšetkým si chcem spraviť chuť na hokej. Rozhodol som sa ísť ťažšou cestou. Stále je mojou prioritou dostať sa do NHL. Skúsim to cez Európu, aj keď to bude možno ešte zložitejšie. Nevzdávam sa. Veď mám len dvadsať. Kariéru pred sebou. Ak mi vyjde sezóna, hneď môže byť všetko iné. A ja verím, že v Košiciach sa mi bude dariť."

ZAUJALO NÁS - V Kanade vracali od vyčerpania

S trénerom Owen Sound Attack si Marek Bartánus nepadol do oka. "Takého trénera som ešte nezažil. Tvrďas. A všetko si otočil tak, ako chcel. Raz hráči porušili večierku. Nebol som v tom, nebolo to celé mužstvo, traja či štyria. Na druhý deň sme na tréningu vracali. V strede postavil kôš, a tak nám dával do tela, že sme tam zvracali od vyčerpania. Hodinu sme na ľade dreli bez puku, len korčuľovali. Dal nám skrátka pocítiť, že on je pánom. Vedel si zabezpečiť rešpekt. Všetci sme sa ho báli. Vedel hráčom pripraviť galeje. Kto sa len náznakom postavil na odpor, pocítil to," nezabudne na kanadské móresy odchovanec košického hokeja.

Nachádzate sa tu: