Sobota, 17. apríla, 2021Meniny má Rudolf, Rudolfa

Marcel Labuzík začal kariéru majstrovským titulom

Sportnet|22. nov 2008 o 00:00

Pozoruhodný výsledok sa na autokrosových tratiach podaril v tomto roku len jedenásťročnému Marcelovi Labuzíkovi z Vlachova. Hneď vo svojej

premiérovej sezóne, keď štartoval v divízii 3 Junior Buggy získal titul majstra Slovenska.

ROŽŇAVA. Svoju autokrosovú kariéru začal M. Labuzík na jar tohto roku, keď prvýkrát sadol do buginy. "Má už niekoľko rokov. Postavil ju Miro Lašák a zažila dvojnásobného majstra Slovenska i majstra Zóny strednej Európy Michala Dibalu," vysvetlil bratranec mladého autokrosára a člen jeho doprovodného tímu Marek Labuzík. Neskôr na nej jazdil Ľuboš Nôta a potom sa dostala k Labuzíkovcom aj spolu s mechanikom Michalom Kojnokom z Lučenca.

Víťazný začiatok

Pretekovú premiéru mal M. Labuzík v maďarskom Nyiráde. "Začiatky boli ťažké. Obávali sme sa toho, či to Marcel zvládne a či vôbec bude chcieť jazdiť. No všetci skúsený pretekári, čo ho videli jazdiť, potvrdili, že má cit pre auto. Verili sme tomu, že bude dobrý," uviedol M. Labuzík. Prvé preteky sa však vydarili na očakávanie, možno pomohlo aj šťastie, no nič to nemenilo na tom, že vyhral.

O tom, že by mohli bojovať aj o titul, sa si tím uvedomil až neskôr. S pribúdajúci víťazstvami i získanými skúsenosťami doma aj v zahraničí nádeje na zisk titulu rástli. "Rozhodovali všetky preteky, nikdy nebolo dopredu jasné, či ich vyhráme," povedal M. Labuzík.

Dôležité preteky

Zo všetkých tohtoročný pretekov však vyčnievajú dve podujatia, v maďarskom Nagydobosi a Dargove Dubinách. V Maďarsku sa Marcel Labuzík dostal prvýkrát na čelo rozjazdy a držal za sebou päť zo šiestich kôl až šiestich skúsených a starších českých jazdcov. "Ani sme nedýchali od vzrušenia. Nakoniec to stačilo na štvrté miesto na štarte. Na jednej strane vedľa neho stál Marek Sekanina, ktorého právom prezývajú Sekačka a pred ním stál Rus Vladimír Demkin. Bolo vidieť, že Marcel má obavy zo štartu. Zaspal a tak sa dostal na chvost štartového poľa, čo sa však ukázalo ako šťastie. Vyhol sa tak veľkej kolízii medzi Demkinom a Sekaninom, ktorý zostal na streche. Ostatní spomalili. On to využil a dostal sa na piate miesto v zóne a prvé na Slovensku," priblížil Marek Labuzík.

Najlepšími pretekami sa ukázali tie posledné na Dargove, kde si mladý autokrosár daroval ku svojim jedenástym narodeninám titul majstra Slovenska a neočakávanú, ale o to príjemnejšiu deviatu pozíciu v zóne strednej Európy.

Pár slov o technike

Bugina je poháňaná štvorvalcovým motorom z motorky Yamana R6 s objemom 600 ccm. Poháňané sú všetky štyri kolesá a maximálne rýchlosť sa podľa výpočtov pohybuje okolo 170 km/h. Využívajú sa tri druhy preumatík, Michelin, so vzorkou s mäkkou zmesou na utlačenú zem, Starkar s bežnou vzorkou na jemné blato a piesok, a špeciál na ťažké blato a do dažďa.

Divízia 3 Junior Buggy vznikla ako liaheň pretekárov pre autokros a štartovať v nej môžu deti, ktoré majú minimálne desať rokov.

ROZHOVOR

Obdivuje pilotov F1

Marcel Labuzík má síce ešte len jedenásť rokov, no na autokrosových tratiach zvádza boje s o niekoľko rokov staršími súpermi.

Čo ti na autokrose najviac učarovalo?

"Asi to, že bugina, na ktorej jazdím, mi pripomína takú malú Formulku 1."

Ktoré preteky či trať ti najviac vyhovujú?

"Preteky i trať v maďarskom Nyiráde. Areál je pekný a dráha mi technicky vyhovuje. Odjazdil som tam aj svoje prvé a hneď aj veľmi úspešné preteky."

Nemáš občas počas pretekov strach?

"Pred štartom ho mám stále, ale je to stále iné. Mení sa toho s kým štartujem a na akej trati sa jazdí."

Čo bolo najťažšie na získaní majstrovského titulu?

"Asi preteky vo Veľkých Uherciach, kde mi nevyhovuje trať. No aj tak som to musel zvládnuť a byť na prvom mieste, aby som si upevnil vedúcu pozíciu v slovenských majstrovstvách."

Máš nejaký športový vzor?

"Mňa celkovo zaujíma všetko, čo sa týka áut a motorizmu. Obdivujem pilotov Formuly 1, najviac asi najúspešnejšieho pilota v histórii Schumachera."

Okrem autokrosu si si v tomto roku skúsil na preteky do vrchu na

Dobšinskom kopci. Neláka ťa vyskúšať kopce častejšie?

"Kopec som zvládol dobre, bola to pre mňa nová skúsenosť. Zatiaľ ma však tieto preteky nelákajú, pretože autokros je zaujímavejší tým, že na trati štartujem priamo spolu s mojimi súpermi."

FAKTY

Majstrovstvá Slovenska v divízii 3 Junior Buggy sa v tomto roku skladali z ôsmich podujatí v Čechách, Maďarsku a Slovensku. M. Labuzík vyhral v piatich z nich (Nyirád, Přerov, Nagybodos, Veľké Uherce a Sečovce), v dvoch bol druhý (Lučenec a Veľké Uherce) a v Domsodi neštartoval.

Zóna strednej Európy sa skladala z piatich podujatí. M. Labuzík patril medzi najlepších medzi Slovákmi. Celkovo sa umiestnil na deviatom mieste a najvyššie zo slovenských pretekárov.

Súvisiace články