Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Maratón v réžii Nórov

Sportnet|Publikované 5. mar 2007 o 00:00

Tretie zlato Kuitunenovej.

SAPPORO. Slovenský bežec na lyžiach Martin Bajčičák obsadil v záverečnej disciplíne na 48. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Japonsku - v behu mužov na 50 km klasickou technikou s hromadným štartom - šieste miesto. Titul patrí otcovi troch detí Nórovi Hjelmesetovi.

Rodák z Dolného Kubína sa od začiatku držal v čelnej skupine. Tá sa postupne zmenšovala, päť kilometrov pred cieľom v nej už bolo iba 7 bežcov. Približne dva kilometre pred cieľom, keď skupinka bola už iba šesťčlenná - dvaja Nóri, dvaja Nemci, Čech Bauer a Bajčičák – sa začali pokusy o jej roztrhanie. Úspešní boli Nóri, ktorým sa v záverečnom stúpaní pred zjazdom na štadión podarilo odskočiť od svojich súperov a v cieľovej rovinke si to rozdali o zlato.

V dramatickom finiši mal o niečo viac síl Hjelmeset, ktorý zdolal svojho krajana, obhajcu titulu spred dvoch rokov z MS v Oberstdorfe Estila o 0,4 s.

„Trénujeme spolu s Frodem už pätnásť rokov, vieme o sebe všetko, o svojich prednostiach i slabinách. Uznáte, že som ho musel zdolať,“ s úsmevom vravel po pretekoch nový majster sveta. Hjelmeset získal v Sappore už svoje druhé zlato, v piatok bol členom zlatej nórskej štafety na 4 x 10 km. Celkovo je to preňho už štvrtý titul majstra sveta, v 35 rokoch však získal prvý v individuálnej disciplíne.

Druhý Slovák v štartovom poli Ivan Bátory prišiel do cieľa vyčerpaný na 40. pozícii trinásť a pol minúty po víťazovi. Preteky dokončilo iba 50 bežcov zo 68 štartujúcich.

V pretekoch žien na 30 km klasicky triumfovala Fínka Kui­tunenová a s tromi zlatými medailami je najúspešnejšou účastníčkou týchto MS.

(sita)

Súvisiace články