Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Manželka sa Aamodta konečne dočkala, Nór už lyže odložil

Rastislav Hríbik|Publikované 8. jan 2007 o 23:00

Až čerstvo narodená dcérka Erle presvedčila legendu zjazdového lyžovania Kjetila Andre Aamodta (na snímke REUTERS), aby dal zbohom zasneženým svahom. Zranené koleno z olympiády v Turíne, kde získal svoje štvrté zlato, by mu ešte návrat do kolotoča Svetové

ho pohára umožnilo, no introvertný Nór už toho má plné zuby.

„Mám 35 rokov a rodinu. Prípadné ďalšie zranenie by som už neustál a ani psychicky už nevládzem,“ vysvetľoval na sobotňajšom galavečere v Osle, kde ho dekorovali za najúspešnejšieho nórskeho športovca minulého roku.

Nórsky smútok


„Ďakujem ti, že si na mňa trinásť rokov čakala,“ obrátil sa nórsky hrdina k manželke Stine, s ktorou žije na francúzskej Riviére, v susedstve bývalej švédskej zjazdárky Pernilly Wibergovej. „V Osle mi zdaňovali šesťdesiat percent príjmov. Musel som odísť,“ vysvetlil Aamodt príčinu, prečo sa v roku 1998 rozhodol presťahovať.

Po nedávnom adieu jeho veľkého lyžiarskeho kamaráta Lasse Kjusa je to pre Nórsko ďalšia rana. „Smutný deň pre celú krajinu,“ cituje TASR nórskeho ministra kultúry Tronda Giskeho. „Smutný, ale očakávaný. Odchod zvažoval celý posledný polrok,“ prezradil agentúre Reuters šéftréner nórskych zjazdárov Marius Arnesen.

Tri zlaté super-G


Zjazdové lyžovanie úspešnejšieho pretekára nepozná. Len Aamodt si na svetových šampionátoch dokázal vyjazdiť 12 medailí (5 zlatých - 4 strieborných - 3 bronzové).

Len on má z olympijských svahov štyri zlaté medaily. Len on triumfoval pod piatimi kruhmi tri razy v jednej disciplíne. Superobrovský slalom vyhral už v Albertville 1992, Salt Lake City 2002 i vlani v Turíne. Pár dní po tom, čo si v zjazde znovu poranil nešťastné koleno.

Kombináciu vynechal, dal si pohov, aby v super-G znovu udrel. Nebyť nevydareného Nagana (jeho japonským maximom bolo 5. miesto v super-G), mal by Kjetil medailu z každej olympiády na ktorej štartoval. A to súťaži od marca 1988. To ešte jazdil Tomba i Stenmark.

Vyhral všetky disciplíny


Všestrannosť bola jeho najsilnejšou stránkou. Otec Finn, ktorý mal lyžiarsky obchod, ho spolu so sestrou Ann Kritin naučil z lyžovania všetko, čo vedel. Od piatich rokov ho každý víkend vozieval na najbližší svah, kde všetci lyžovali do úmoru.

„Chvíľami to až preháňal,“ spomínal v jednom z rozhovorov Aamodt. Sestra otcovo tempo vydržala len do osemnástky, Kjetil až do minulého týždňa. Keď ešte v decembri vážne uvažoval, že sa do Svetového pohára vráti.

Pre jeho sústavný hlad po úspechoch ho prezývali Baby Shark (Žraločie mláďa). Keď mal dvadsať, skosila ho mononukleóza, aby si o šesť týždňov neskôr v Albertville vyjazdil prvé olympijské zlato. Počas 18-ročnej kariéry vyhral 62 pretekov SP. Jedným z najsladších bolo určite prvenstvo v slalome v januári 2000 vo švajčiarskom Wengene. V tej chvíli sa stal štvrtým zjazdárom, ktorý dokázal vyhrať všetky disciplíny Svetového pohára. Po Švajčiarovi Pirminovi Zurbriggenovi, Luxemburčanovi Marcovi Girardellim a Rakúšanovi Güntherovi Maderovi.

Otcovi už žiadnu medailu


Jeho vitrínu úspechov by malo krášliť 20 medailí z vrcholných podujatí, no originálom je len tá posledná z Turína. V auguste 2003 mu predchádzajúcich 19 ukradli a tak si nechal vyrobiť repliky. Zmizli z rodičovského domu. Dva dni po tom, ako ich Kjetil požičal otcovi.

„Možno ich predal. Dva dni nato si kúpil nové Porsche,“ žartoval Aamodt. Keď si v Sestriére došiel v super-G vo februári minulého roku po štvrté olympijské zlato, ešte v cieli vyhlásil, že otcovi ho „ani len do ruky nedá“. Tajomstvo toľkých úspechov vysvetlil nórsky rýchlik jednoducho. „Vždy som bojoval, jazdil agresívne a mal som šťastie.“


Vizitka – Kjetil Andre Aamodt


Narodený: 2. september 1971 v Osle

Zimné olympijské hry: Albertville 1992 – 1. v super –G, 3. v obrovskom slalome, Lillehammer 1994 – 2. v zjazde i v kombinácii, 3. v super–G, Salt Lake City 2002 – 1. v super–G i v kombinácii, Turín 2006 – 1. v super–G.

Majstrovstvá sveta: 5 zlatých (3 x kombinácia, 1x obrovský slalom, 1 x slalom), 4 strieborné (super–g, kombinácia, obrovský slalom, zjazd), 3 bronzové (obrovský slalom, zjazd, kombinácia)

Svetový pohár: 21 prvenstiev , celkový víťaz v roku 1994

Záľuby: golf, tenis, hokej, futbal

Autor: Rastislav Hríbik

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.