Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Manžel ju na trati dlho nekazároval, preto sa vytešovala, hoci ju striasalo od zimy

Sportnet|Publikované 6. okt 2002 o 22:00

Košice - Vyhrala, avšak titul majsterky Slovenska v maratónskom behu nezískala (lebo registrovaných Sloveniek bolo žalostne málo - iba dve). Smola.

Človek sa snaží, ale niektoré veci i tak neovplyvní. Aj tak však Kysučanka Anna Balošáková (na snímke) mala dôvod na široký a srdečný úsmev. Rozdávala dobrú náladu na všetky strany, vtipkovala s každým, kto sa pri nej pristavil, aby jej poblahoželal. Je jasné, že táto bežkyňa je v maratónskej brandži obľúbená, populárna. Bodaj by nie, veď má toho za sebou naozaj dosť. Čo ju na MMM viac potešilo čas alebo tretie miesto v kategórii žien?

"Veľmi si cením tretiu priečku, lebo Medzinárodný maratón mieru má svetový cveng, skvelé meno. Okrem toho domáci šampionát býva vrcholom sezóny. Podarilo sa mi ho vyhrať, v mojej kariére sa to uskutočnilo už pi štvrtý raz," štebotala príjemným hláskom táto húževnatá bežkyňa (ročník narodenia 1961). Rodáčka zo Starej Bystrice, ktorá súťaží za Čadcu, okúsila atmosféru nášho podujatia už po ôsmy raz. Pri výpočte počtu štartov akoby s ospravedlnením s previnilým výrazom v tvári dodala: "Raz som ale vzdala." Potom pokračovala v bilancii štartov: "Dva razy som bola medzi ženami druhá, dva razy tretia. Aj vlani mi patril bronzový stupienok, rovnako ako tentoraz. Na 72. ročníku som nemala žiadnu krízu na okruhu. Nasadila som bežné maratónske tempo štvorminútové. Najprv to išlo, v závere Sluková, moja súperka, zaostala. Nemohla ma už ohroziť, tak som voľne dobehla do cieľa." K času 2:54:12 hod. dodala, že je to pre ňu optimálny výsledok. "Osobák mám však lepší 2:47:40."

Kým muži, ktorí útočili na rekord trate, si pochvaľovali chlad, Anka bola viac zimomravá. "Striasala ma zima, asi som sa mala lepšie obliecť. Podcenila som počasie. Mám rada teplo, možno aj preto, že v našich končinách je vždy veľká zimisko. Na tepláky som zvyknutá, dokážem sa lepšie vypotiť, zahriať telo. Nemohla som sa voľajako zohriať. Pozitívne pocity ale celkove prevládajú v závere sezóny." Pozvoľne sme sa dostali aj k všeobecnej téme zástoja maratónkyň. Tak ako vo verejnom či politickom živote, nežné pohlavie ťahá za kratší koniec v ponímaní kvantity štartovného poľa. Málo nás, málo nás dali by sa parafrázovať známe slová. "Je to tak, ale táto disciplína je nesmierne náročná. Je to ťažký šport. Ak to porovnám so svetom, tak tam beháva viac vytrvalkýň ako na Slovensku. Lenže priznajme si: ktorý muž si dá takto trápiť polovičku?"

Maratónkyne sa roztrúsia medzi kolegami na trati. Dostanú sa pri ukrajovaní vzdialenosti ku kde-komu. Nemôžu sa spoliehať na to, že budú spolupracovať iba navzájom. "Mne sa lepšie behá za nejakou ženou. Môj manžel je tiež maratónec, ak ideme vedno, nebeží sa mi dobre. Aj dnes azda päť kilometrov sa ma držal ako kliešť na trati. Najprv bol predo mnou, potom bok po boku so mnou a naostatok sa vybral dopredu. Bola som spokojná, že sa vzdialil. Ja som pokračovala za nejakým maratóncom zo Strážskeho. Prevzal mi protivietor, mohla som sa zaňho schovávať. Nič mi nehovoril, nekazároval ma, nehovoril, že zle dýcham, ako to robí Vlado, môj muž," smiala sa na plné ústa A. Balošáková.

V nedeľu zvládla 99. maratón v živote. "Stý by som mala absolvovať v Drážďanoch. Pravda, ak ma Nemci pozvú." Takže ďalšia stovkárka. Bohatstvo sa nedá merať len peniazmi, vilami, ale i prostými číslami, za ktorými je ukryté oveľa viac, než sa môže navonok zdať.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.