Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Mancusovú inšpiroval krajan Nyman

Julia Mancusová zo Spojených štátov amerických sa teší po svojom vôbec prvom víťazstve vo Svetovom pohári zjazdárok. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|20. dec 2006 o 00:00

VAL D´ISERE - Američanka Julia Mancusová vyhrala včera prvý z dvoch predvianočných zjazdov alpského Svetového pohára vo francúzskom Val d'Isere na trati „Okej“.

VAL D´ISERE - Američanka Julia Mancusová vyhrala včera prvý z dvoch predvianočných zjazdov alpského Svetového pohára vo francúzskom Val d'Isere na trati „Okej“.

V náhradných pretekoch za zrušené v St. Mori­tzi 22-ročná olympijská víťazka z obrovského slalomu slávila svoj vôbec prvý triumf kariéry SP. Druhá skončila Rakúšanka Götschlová, tretia Kildowová.

Zjazd zostáva jedinou disciplínou, v ktorej rakúske ženy v tejto zime ešte nevyhrali.

Súťaž prerušil ťažký pád Talianky Nadie Fanchiniovej. Tá nezvládla skok, po prudkom sklze po chrbte hlavou pristála v ochranných bariérach a po prvej pomoci ju záchranári zviezli zo svahu popri trati na sánkových nosidlách.

„Zlomenina zápästia na dvoch miestach," konštatuje sa vo vyhlásení talianskej federácie k aktuálnemu zdravotnému stavu nádejnej zjazdárky. Nešťastný pád videla na svetelnej tabuli aj Nadina staršia sestra Elena, ktorá bola už v tom čase v cieli a neu­bránila sa slzám.

Mancusová napriek olympijskému zlatu a dvom medailám na MS nikdy doteraz v SP nevyhrala. Jej úspech v klasickom stredisku nie je nečakaný, ale pre ňu mimoriadne vzácny. Víťazná premiéra sa dostavila tri dni po tom, čo to isté vyparatil na tiež tradičnom mieste SP vo Val Gardene krajan Steve Nyman.

Muž, s ktorým sa pred časom rozišla ako so svojím priateľom, ale s ktorým napriek tomu v lete naberala kondičku na Havajských ostrovoch.

Mancusová na neho v cieli nezabudla: „No musím, povedať, že táto jazda sa mi dosť vydarila, a to som bola pred ňou nervózna. Na trati mi, našťastie, všetko vyšlo, nemala som žiadne zaváhanie. Pozdravujem Steva, som mu vďačná, lebo to on ma naštartoval.“(tasr, sita)

Výsledky SP


Zjazd: 1. Mancusová (USA) 1:38,93), 2. Götschlová (Rak.) +0,43 s, 3. C. Kildowová (USA) +0,54, 4. Pärsonová (Švéd.) +0,65, 5. Jacquemodová (Fr.) +1,52, 6. Meissnitzerová (Rak.) +1,67, 7. Vanderbeeková (Kan.) +1,68, 8. Recchiová (Tal.) +1,83.

Poradie SP (po 9 súťažiach): 1. Hospová (Rak.) 421 b., 2. Götschlová 391, 3. Schildová (Rak.) 377, 4. Kildowová 335, 5. Kathrin Zettelová (Rak.) 310.

Poradie v SP v zjazde (3): 1. Kildowová 240, 2. Götschlová 175, 3. Rieschová (Nem.) 132, 4. Mancusová 126.

Súvisiace články