Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Manchester môže v Cardiffe zachrániť sezónu

SITA|21. máj 2004 o 13:16

LONDÝN 21. mája (SITA) - Vyvrcholením a zakončením futbalovej sezóny v Anglicku bude sobotňajší finálový zápas najstaršej klubovej súťaže na svete FA Cup-u. O víťaznú trofej budú v 123. ročníku Pohára ...

LONDÝN 21. mája (SITA) - Vyvrcholením a zakončením futbalovej sezóny v Anglicku bude sobotňajší finálový zápas najstaršej klubovej súťaže na svete FA Cup-u. O víťaznú trofej budú v 123. ročníku Pohára anglickej futbalovej asociácie na Millenium Stadium v Cardiffe od 17.00 h SEČ bojovať slávny Manchester United a druholigový FC Millwall. V Cardiffe sa pre rekonštrukciu londýnskeho Wembley hrá už štvrtú sezónu, zaujímavosťou je, že prvýkrát medzi finalistami chýba Arsenal Londýn.

Najmä pre tím Alexa Fergusona bude duel prestížnou záležitosťou a posledným pokusom zachrániť nie príliš vydarenú sezónu. Kormidelník ManU je rekordérom FA Cup-u, keď svoj tím k víťazstvu doviedol už štyrikrát (1990, 1994, 1996 a 1999). Celkovo "červení diabli" vyhrali súťaž rekordne desaťkrát a v sobotu vyrovnajú rekord Arsenalu v počte účastí vo finále, kam sa prebojovali už po šestnásty raz v histórii. Ďalším rekordérom slávneho anglického klubu sa stane Roy Keane, ktorý okrem štyroch predchádzajúcich triumfov s Manchestrom hral vo finále aj v roku 1991 v drese Nottinghamu Forest, v sobotu to bude jeho šieste finále.

Millwall postúpil do finále FA Cup-u prvýkrát v histórii a stal sa 54. klubom, ktorému sa to podarilo. Najlepšími výsledkami "levov" boli doteraz tri účasti v semifinále (1900, 1903 a 1937). V druhej lige skončili zverenci Dennisa Wisea až na 10. mieste. Vo finále sú aj vďaka tomu, že na ceste doň nenarazili na žiadneho súpera z najvyššej súťaže. Ak by sa im podarilo získať víťazný pohár, stali by najnižšie postaveným klubom v aktuálnej ligovej sezóne s týmto primátom. Tím z druhej ligy zatiaľ naposledy triumfoval v roku 1980, keď sa to podarilo West Hamu v dueli s Arsenalom. Tréner Dennis Wise je zaujímavou postavou súboja, keďže počas sezóny ešte nastupoval v ligových zápasoch ako hráč. Wise bol kapitánom FC Chelsea, ktorá získala trofej v poslednom finále vo Wembley v roku 2000. Predtým vyhral FA Cup s Chelsea aj v roku 1997 a o rok neskôr sa tešil z prvenstva v drese Wimbledonu. Celkovo to bude pre neho piate finále a je iba štvrtým hráčom v histórii, ktorý nastúpi vo finále za tri kluby.

Súvisiace články