Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Malij: Chcem stále víťaziť

Sportnet|Publikované 7. okt 2007 o 22:00

Na polmaratónskej trati patril medzi favoritov. Ukrajinec Anatolij Malij ukázal svojim konkurentom v cieli chrbát. KOŠICE. Pretekár štartujúci za

Na polmaratónskej trati patril medzi favoritov. Ukrajinec Anatolij Malij ukázal svojim konkurentom v cieli chrbát.

KOŠICE. Pretekár štartujúci za Belle Export-Import Košice zvíťazil časom 1:09:55 h so štvorsekundovým náskokom pred Bernardom Dematteisom z Talianska a ďalším Ukrajincom Orestom Babjakom (1:10:24). Po dobehu v cieli nebol Malij ani veľmi zadýchaný.

Kvôli Talianovi vo finiši zrýchlil

"Bol to vydarený polmaratón. Mali sme dobrú skupinu. Orest Babjak viedol, ale mal kolíziu na 9. kilometri s Marcelom Mataninom. Nebolo to však úmyselné, veď sme všetci kamaráti, my sme dokonca chceli Marcelovi pomôcť. Ja som si potom držal rovnaké tempo až do konca. Asi 500 metrov pred cieľom som za sebou videl nejakého Taliana, tak som musel zrýchliť. Nevedel som presne, kde je cieľ, ale kontroloval som si pozíciu," spokojne sa tváril na Slovensku žijúci Ukrajinec, ktorého hneď po dobehu zaujímalo, ako si na trati počína jeho manželka, tak isto bojujúca na polmaratónskej trati.

"S časom som spokojný. V takom tempe som ešte nikdy nebehal. Ku koncu som bežal bez napätia, bol som presvedčený, že to vyhrám, uľavilo sa mi. Za prvé miesto by som mal dostať od sponzora prémiu. Tak mi to bolo sľúbené. Uvidíme. Ešte neviem koľko."

Na rekord si netrúfal

Najrýchlejší polmaratónec sa na košickej trati ani veľmi nepotrápil. "Mal som len maličkú krízu na 15. kilometri. Sledoval som si čas, chcel som bežať za hodinu a 10 minút. Vedel som, že na nejaký rekord nepôjdem, lebo mám za sebou majstrovstvá sveta pretekov v behu do vrchu. Po nich som ochorel, dva týždne netrénoval, doľahla na mňa kríza z tých kopcov. Ale aj tak som si pred štartom veril. Chcel som vyhrať. Vedel som, že asi pre mňa najväčším konkurentom bude Orest Babjak. Ale tým, kto je na štarte, sa veľmi dopredu nezapodievam. Veď na trati to zistíte. Ja chcem stále víťaziť, veď inak načo behať? Minule som vyhral minimaratón, teraz polmaratón, možno na budúci rok zabehnem maratón. Ten som ešte neskúšal, pritom trénujem maratóncov. Manželka, ktorú tiež pripravujem, by mala o rok štartovať na maratóne, v Košiciach som mal celú skupinu svojich zverencov," prezradil tréner a pretekár v jednej osobe.

TOMÁŠ TÓTH

tomas.tothkorzar.sk

šport/pondelok/3/Malij 1 JUDY

Text: Tréner a pretekár

Víťaz polmaratónu Anatolij Malij sa venuje aj trénerstvu

Foto: JUDY

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.