Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Mak o bundeslige: lepšia ako Anglicko, plné a nové štadióny

(Autor: TASR)
Pavol Spál|30. máj 2013 o 18:10

Bundesliga je ešte lepšia ako Premier League, tvrdí náš legionár. Z psychického hľadiska to bola pre mňa najťažšia sezóna, ale poučil som sa, vravel krídelník Norimbergu Róbert Mak.

BRATISLAVA. Patrí k najväčším nádejam slovenského futbalu. V minulej kvalifikácii bol Róbert Mak najlepším strelcom i najproduktívnejším hráčom národného tímu do 21 rokov.

Dvakrát za sebou bol vyhlásený za najlepšieho hráča tejto kategórie. Kedysi bol hviezdou juniorky Manchester City, v súčasnosti azda najbohatšieho klubu sveta. Pôsobil tam od štrnástich.

Od roku 2010 je hráčom 1. FC Norimberg, jedného z najpopulárnejších klubov Nemecka. Mak si zvykol na vypredané štadióny, každý domáci zápas Norimbergu sleduje zhruba päťdesiattisíc ľudí.

Nemci sú na tom najlepšie

„Som nadšený, že môžem hrať v Nemecku. Mohli ste to vidieť vo finále Ligy majstrov. Nemci majú momentálne neuveriteľnú kvalitu. Bundesliga je ešte lepšia ako anglická liga. Je radosť tam hrať. Všade sú nové štadióny – a tie sú i všade plné. Z tohto pohľadu sú na tom najlepšie v Európe a zrejme i vo svete,“ vravel Mak, ktorý včera spustil svoju oficiálnu internetovú stránku.

„Už si to môže dovoliť, záujemcov o web bolo veľa, či už na Slovensku, alebo v Nemecku,“ vysvetľoval jeho agent Juraj Vengloš.

Mak napriek mladému veku (22 r.) odohral v bundeslige už tretiu sezónu. Je najmladším Slovákom, ktorý dal gól v jednej zo štyroch najlepších súťaží na svete. Mal iba devätnásť.

V 58 zápasoch dal za Norimberg šesť gólov. V tejto sezóne však odohral iba 873 minút. Do hry zasiahol v devätnástich zápasoch, zväčša ako náhradník.

Jeho rozlet mierne pribrzdila aféra, keď na sociálnej sieti vulgárne kritizoval už bývalého trénera Norimbergu. Dietra Heckinga. Za to dostal pokutu desaťtisíc eur a načas ho preradili do štvrtoligovej rezervy. Svoj krok však rázne oľutoval.

„Z psychického hľadiska to bola pre mňa najťažšia sezóna, ale poučil som sa. A vyrástol. Dúfam, že už sa to nezapakuje,“ priznáva Mak. Veľa šancí mu potom nedával ani nový tréner Michael Wiesinger, Slovák naznačil, že chce odísť.

„Neviem, prečo som sa dostal na vedľajšiu koľaj. Vôbec sme to s trénerom nepreberali,“ dodal. V závere sezóny zrazu dostal šancu. Dal gól, na ďalší prihral.

Nechcú ho pustiť

„Posledné tri zápasy som odohral celé a vyšli mi. Som rád, že som trénerovi dokázal, že si zaslúžim miesto v základnej zostave. Cítim sa o niečo spokojnejší ako pred pár mesiacmi.“

O Maka medzitým prejavil záujem SSC Neapol. „Možno ak by som si dal v závere tri vlastné góly, tak sa ma zbavia. Norimberg má však pustiť nechce. S klubom mám ešte dva roky zmluvu. Musím dodržať podmienky. Ale uvidíme.“

A čo ak by ho náhodou lákal najlepší tím sveta – Bayern Mníchov? „Môžeme si zahrať spolu niekedy playstation,“ reagoval s úsmevom Mak. „Ale buďme realisti,“ dodal vzápätí už vážnejšie.

Mak budúci piatok zaútočí v drese Slovenska na Lichtenštajnsko - v kvalifikácii o postup na svetový šampionát.

„Musíme vyhrať. Je to povinnosť, “ uzavrel Mak, ktorý za prvý tím Slovákov odohral tri zápasy.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články