Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Majú sa rady, na kurte sa nešetria

Serena Williamsová (Autor: SITA AP)
Sportnet|Publikované 5. júl 2009 o 22:30

Sestry Williamsové hrali po roku vo finále dvojhry a spolu potom triumfovali vo štvorhre.

LONDÝN, BRATISLAVA. Amerika oslavovala v sobotu Deň nezávislosti a tenistka Serena Williamsová po víťazstve v rodinnom wimbledonskom finále nad staršou sestrou Venus pozdravovala pred kamerou otca Richarda na Floride. „Ahoj, ocko," ukazovala do kamery trofej Rosewater Dish. „Ďakujem, že si ma dostal k takému úspechu."

Venus: Rozdiel je v podaní

Richard Williams sa nerád pozerá na zápasy svojich dcér. Keď sa obidve dostanú do finále, jeho práca ako trénera sa vtedy skončí. Cestuje domov. Tak to urobil aj vlani, keď Venus vyhrala boj o titul so Serenou. Teraz sa mladšia sestra revanšovala. V čestnej lóži sedela mama Oracene, rodičia sú rozvedení.

„Cítim sa úžasne," žiarila 27-ročná víťazka v rozhovore pre BBC. „Nechce sa mi veriť, že trofej držím ja a nie moja sestra. Ona je na tomto povrchu najlepšia."

Na tlačovku prišla víťazka vysmiata v tričku s nápisom vpredu: Pozeráte sa na moje tituly?

Venus vyhrala Wimbledon v predchádzajúcich dvoch rokoch, teraz mohla vyrovnať hetrik Steffi Grafovej z rokov 1991 - 1993. Tenistky Williamsové však znova ukázali, že v súkromí výborne vychádzajú ako sestry, ale na kurte sú súperky a nič si nedarujú.

„Najväčší rozdiel v našej hre je v podaní, Serena servuje vynikajúco," priznala o dva roky staršia Venus. „Hrala svoj najlepší tenis, takže mi nezostáva nič iné, len jej zablahoželať ."

Ironická Serena

Serena je tenistka na najdôležitejšie turnaje. Vie sa pripraviť, koncentrovať, zabojovať o rozhodujúce fiftíny. Sama povedala, že rada hrá pod tlakom. Vyhrala už jedenásty grandslam a s Margaret Courtovou, Steffi Grafovou, Martinou Navrátilovou i Maureen Connollyovou patrí do päťky hráčok, čo zvíťazili na všetkých turnajoch veľkej štvorky.

Tohto roku vyhrala Serena aj na Australian Open, vlaňajšok zakončila prvenstvom na US Open. Z posledných štyroch grandslamov má tri tituly, na Roland Garros ju vo štvrťfinále vyradila neskoršia víťazka Ruska Kuznecovová.

Za Wimbledon si do rebríčka pripíše 2000 bodov, ani to jej však nestačí, aby z pozície svetovej jednotky vytlačila Dinaru Safinovú. Pritom ruská tenistka prehrala v semifinále s Venus Williamsovou zahanbujúco 1:6, 0:6.

„Nazdávam sa, že ak niektorá z nás vyhrá tri zo štyroch grandslamov, mala by sa stať jednotkou. Ale asi nie vo WTA Tour...," namrzene hovorila Serena. A ironicky dodala: „Mojou motiváciou je za týchto podmienok vyhrať ďalší grandslam a zostať svetovou dvojkou. V skutočnosti som však radšej hráčkou číslo 2 a mám spomínané tri grandslamy, akoby som mala byť jednotkou a nevlastnila žiadny titul."

Serena narážala na postavenie Safinovej, ruská tenistka ešte nevyhrala žiadny turnaj veľkej štvorky - hoci už bola tri razy vo finále. Rebríček WTA Tour je nastavený na výsledky za celý rok, zohľadňuje dlhodobú formu.

Mladšia zo sestier sa už v marci tohto roku vyhlásila za jednotku renkingu a vyslovila svoju nespokojnosť s bodovým hodnotením.

Vlani Venus, teraz Serena

Vo finále Wimbledonu sa stretli sestry Williamsové štvrtý raz, tretíkrát zvíťazila Serena nad Venus.

BRATISLAVA. Od roku 2000 sa volá víťazka Wimbledonu, až na dve výnimky, vždy Williamsová. V dvetisícom štvrtom prerušila nadvládu amerických sestier Šarapovová, o dva roky neskôr Mauresmová.

Na londýnskej tráve, napriek sobotnej prehre, je stále úspešnejšia staršia Venus (29). Najslávnejší turnaj sveta vyhrala päť razy. Mladšia Serena (27) triumfovala tretíkrát. Teraz 7:6, 6:2. „Neverím, že mám trofej. Myslela som si, že ju vopred pripravili pre Venus," hovorila víťazka na ústrednom kurte All England Clubu.

Zo štyroch finále so sestrou vyhrala Serena už tretie, prehrala len vlani. Zvíťazila však dávnejšie (2002, 2003). Vo Wimbledone je menej úspešná ako Venus, ktorá vyhrala päť razy (2000, 2001, 2005, 2007, 2008).

„Serena hrala veľmi dobre, na všetko mala odpoveď," chválila sestru Venus.

Ruska Jelena Dementievová po semifinálovej prehre so Serenou Williamsovou pokrčila plecami a povedala: „Niekedy som si nebola istá, či proti mne podáva ona alebo Andy Roddick." Finále bolo prehliadkou silového ženského tenisu. Serena ani raz v zápase nestratila servis. Jej lopty mali razanciu i presnosť. Dala 12 es, zaznamenala 25 víťazných úderov.

Sestry Williamsové vyhrali po finále aj štvorhru. Zdolali Austrálčanky Stubbsovú a Stosurovú 7:6, 6:4.

Peter Fukatsch

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články