Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Majstrovstvá sveta v lyžovaní v Liberci preverí polícia

(Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 10. mar 2009 o 15:27

Stovky strán má trestné oznámenie Najvyššieho kontrolného úradu ČR na organizátorov majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní v severočeskom Liberci.

PRAHA/LIBEREC. Stovky strán má trestné oznámenie Najvyššieho kontrolného úradu ČR (NKÚ) na organizátorov majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní v severočeskom Liberci.

Vyšetrovanie, ako liberecký magistrát a vedenie tamojšej Technickej univerzity hospodárili s 1,2 miliardami korún štátnych dotácií môže trvať dlhé mesiace. Informoval o tom dnes liberecký krajský štátny zástupca Martin Tvrdík.

NKÚ už pred časom zistil množstvo nezrovnalostí, napríklad, že niektoré fakturované a zaplatené práce za milióny korún sa vôbec nevykonali. Pochybnosti vyvolalo aj umelé rozdeľovanie zákaziek na menšie, aby nemusela byť vyhlásená riadna obchodná súťaž.

Na možné podvody a neštandardné postupy pri príprave na majstrovstvá sveta v Liberci upozornili opakovane aj médiá, niektoré občianske združenia a podnikatelia, ktorí sa uchádzali o zákazky, ale neuspeli.

V pondelok Česká televízia v relácii Reportéri v tejto súvislosti upozornila, že takmer všetky práce v Liberci realizovala veľká miestna firma Syner spriaznená s vedením mesta, respektíve spoločnosti, ktoré majú na ňu tesné väzby. Väzby na Syner má aj primátor Liberca Jiří Kittner (ODS), ktorý vedie mesto už od roku 1999. Pre Syner pracoval od roku 1994.

Na niektoré spoločnosti, ktoré chceli realizovať subdodávky, Syner údajne naliehal, aby sponzorovali jeho liberecký hokejový klub Bílí Tygři. Kto odmietol, zákazku nezískal.

Vedenie mesta a univerzity závery NKÚ kategoricky odmietli. Majstrovstvá v Liberci stáli českých daňových poplatníkov viac ako dve miliardy českých korún (73 miliónov eur). A to napriek tomu, že podľa pôvodných predstáv z roku 2004, keď sa športové podujatie začalo pripravovať, nemal štát investovať ani korunu.

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.