Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Majstrovstvá sveta v biatlone sú v dopingovom tieni

SITA|Publikované 13. feb 2009 o 15:47

V sobotu by sa v juhokórejskom Pjongčangu mali začať 43. majstrovstvá sveta v biatlone. Bude záležať od počasia.

PJONGČANG. V sobotu 14. februára by sa v juhokórejskom Pjongčangu mali začať 43. majstrovstvá sveta v biatlone. Podmieňovací spôsob v úvodnej vete je preto, lebo správy o počasí z dejiska šampionátu 24 hodín pred štartom prvých pretekov hovoria o silnom vetre, ktorý rúca už pripravené stanovištia pre kamery, extrémne teplom daždi, ktorý likviduje už pripravené trate a zalieva štadión, a extrémnom úsilí organizátorov urobiť všetko pre to, aby sa premiéra MS na ázijskom kontinente uskutočnila podľa plánu. "Je to zlé, mám pocit, že to organizátori podcenili. Teraz robia všetko možné aj nemožné, aby sa mohlo začať podľa plánu. Presviedčali nás, že do rána všetko pripravia. Necháme sa prekvapiť,“ informoval doslova niekoľko hodín pred začiatkom majstrovstiev agentúru SITA priamo z Pjongčangu tréner ženskej reprezentácie Milan Gašperčík.

Nielen pre nezvyklé prostredie to bude zvláštny šampionát. Necelé dva týždne pred úvodným štartovým výstrelom vyplávala na verejnosť informácia, že ešte na prvých pretekoch sezóny v dejisku minuloročných bojov o tituly majstrov sveta vo švédskom Östersunde neprešli dopingovou kontrolou traja ruskí reprezentanti. Medzinárodná biatlonová únia (IBU) úzkostlivo chránila mená previnilcov, kým sa nepotvrdí ich prešľap aj rozborom B-vzorky. Až v piatok predpoludním nakoniec potvrdila to, o čom už aj vrabce čvirikali - že ide o trio Jekaterina Jurievová, Albina Achatovová a Dmitrij Jarošenko. Teda všetko veľké ryby. Veď Jurievová mala v Pjongčangu štartovať v žltom drese líderky celkovej klasifikácie Svetového pohára, Achatovová za ňou veľmi nezaostávala. Výsledky všetkých troch od začiatku sezóny anulovali, menilo sa teda aj poradie vo SP i v hodnotení disciplín. Nech už to bude pokračovať akokoľvek, tieň dopingu sa bude vznášať nielen nad ruskou výpravou, ale nad celými majstrovstvami.

Slovenskí reprezentanti sú v dejisku šampionátu už od 2. februára. Vo výprave je päť mužov - Marek a Miroslav Matiaškovci, Pavol Hurajt, Matej Kazár a Dušan Šimočko, a štyri ženy - Martina Halinárová, Anastasia Kuzminová, Ľubomíra Kalinová a vekom ešte len juniorka Natália Prekopová. Muži sú podľa informácií z Kórejskej republiky v poriadku. Najväčším problémom, ak sa to vôbec tak dá nazvať, je, koho tréner Pavol Kobela postaví na preteky, pretože štartovať môžu maximálne štyria. Iná situácia je v ženskom tíme. "Dievčatá sú relatívne zdravé. Kuzminová je po antibiotikách, Kalinová má natrhnutý svalový úpon na nohe, ale zatiaľ to zvláda, Prekopová sa po presune z kanadského Canmore, kde bola na juniorskom šampionáte, cez Slovensko sem už adaptuje na dvojitý časový posun. Sme tu už pomaly dva týždne a začína to byť náročné aj psychicky. Hrozím sa toho, ako to bude vplývať na pretekárov, ak sa začiatok ešte posunie,“ naznačil možné komplikácie Milan Gašperčík.

Od slovenských mužov sa čaká dobrý výsledok najmä v štafete. Vlani v Östersunde skončili na 9. mieste, čo bol ich najlepší výsledok v histórii. Tento rok posunuli svoje maximum ešte vyššie. V pretekoch 4. kola Svetového pohára v nemeckom Oberhofe dobehli do cieľa na 8. pozícii. Pred nimi však skončili Rusi s dopingovým Jarošenkom v zostave, to znamená, že slovenským mužským maximom po diskvalifikácii ruskej štafety je už 7. miesto. Tak vysoko ale určite nerúbu. "Bol by som spokojný s umiestnením v desiatke. Keby sme sa tak dokázali presadiť aj v individuálnych pretekoch do dvadsiateho miesta, ako to vlani urobil Paľo Hurajt, bolo by to skvelé,“ naznačil ambície svojich zverencov tréner Pavol Kobela. Marek Matiaško na ZOH v Turíne ukázal, že sa na dôležité preteky vie pripraviť. Hurajt sa pred sezónou zastrájal, že sa chce vrátiť tam, kde bol pred niekoľkými rokmi, keď si vychutnával aj pohľad z pódia pre medailistov. Svoje schopnosti najmä v šprinte naznačil aj Dušan Šimočko. Zatiaľ s výnimkou štafety Slováci veľa vody nenamútili. Je pravdou, že bodovali už traja, ale sú to skôr odrobinky, ktoré zbierajú. Zostáva veriť, že si odkladali sily na výraznejší prienik medzi elitu práve na MS.

Od ženskej zostavy sa zázraky nečakajú. V ich prípade ide skôr o to, aby svet nezabudol, že aj na Slovensku sú biatlonistky. V štafete budú bojovať predovšetkým o účasť na budúcoročných zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri. Vlani skončili rovnako ako muži deviate, tento rok sú ich ambície skromnejšie. V zostave ostala z minulého roka iba Martina Halinárová. Posilou mala byť bývalá ruská reprezentantka Anastasia Kuzminová. Tá je však po nekonečne zdĺhavom vybavovaní slovenského občianstva viac chorá ako na pretekoch. Keď sa však postaví na štart, odvedie kvalitný výkon. Azda z tohto trendu nezľaví ani v Pjongčangu. Ľubomíra Kalinová vie behať, ak ešte aj trafí na strelnici, nie je bez šancí. Od Natálie Prekopovej bude tréner Gašperčík predovšetkým chcieť, aby sa nadýchala atmosféry naozaj veľkých pretekov. Jej výsledky na juniorskom šampionáte v kanadskom Canmore ju určite na úspech "neodsudzujú“.

Bojovať sa bude o jedenásť medailových kompletov. Favoritmi budú jednoznačne Nóri a Nemky. Celý biatlonový svet bude určite sledovať, či sa fenomenálnemu Olemu Einarovi Björndalenovi podarí dostať na čelo historických tabuliek v počte a kvalite vzácnych kovov z MS. Zatiaľ je tretí s bilanciou 10 zlatých, desať strieborných a deväť bronzových medailí. Ak získa jediné zlato, bude na dlhé roky lídrom on. Takisto bude pod drobnohľadom mladučká, ešte len 22-ročná Nemka Magdalena Neunerová. Na predchádzajúcich dvoch MS zaznamenala zlatý hetrik. Inú medailu ako najjagavejšiu zo svetového šampionátu ani nemá. Dokáže byť aj do tretice taká úspešná?

Nominácia SR

MUŽI: Marek a Miroslav Matiaškovci, Pavol Hurajt, Matej Kazár, Dušan Šimočko.

ŽENY: Martina Halinárová, Anastasia Kuzminová, Ľubomíra Kalinová, Natália Prekopová.

Program MS

14. februára (sobota): rýchlostné preteky žien na 7,5 km (8.45) a mužov na 10 km (11.15)

15. februára (nedeľa): stíhacie preteky žien na 10 km (9.00) a mužov na 12,5 km (11.15)

16. februára (pondelok): voľný deň

17. februára (utorok): vytrvalostné preteky mužov na 20 km (6.15)

18. februára (streda): vytrvalostné preteky žien na 15 km (10.15)

19. februára (štvrtok): mixštafety na 2x6 + 2x7,5 km (10.00)

20. februára (piatok): voľný deň

21. februára (sobota): preteky mužov na 15 km s hromadným štartom (9.15), štafety žien na 4x6 km (11.15)

22. februára (nedeľa): preteky žien na 12,5 km s hromadným štartom (9.00), štafety mužov na 4x7,5 km (11.15)

Súvisiace články