Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Majoroš: Futbal je biznis a na majstrovstvách sveta nie je treba malé Slovensko

Jozef Majoroš je bývalý futbalista Slovana. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 25. nov 2017 o 08:41

Bývalý skvelý futbalista hovoril v rozhovore pre TABLET.TV aj o zákulisných hrách v bratislavskom Slovane.

BRATISLAVA. Niekdajší vynikajúci futbalový útočník Jozef Majoroš je jedným z len trinásťčlennej skupiny hráčov, ktorým sa v doterajšej histórii samostatnosti podarilo triumfovať v ankete o najlepšieho futbalistu Slovenska.

Stalo sa tak v roku 1998, čím prerušil hegemóniu Dušana Tittela, ktorý túto anketu ovládol v troch predchádzajúcich ročníkoch.

O tom, či to bol najlepší rok v jeho kariére, ktoré hráčske angažmány považuje za najvydarenejšie, o zákulisných hrách v bratislavskom Slovane, z ktorého sa musel pred časom nedobrovoľne porúčať, ale aj o súčasnej slovenskej reprezentácii hovoril 47-ročný rodák z Geče v televíznom štúdiu TABLET.TV.

Ľudia v Slovane ho veľmi sklamali

Bývalý slovenský reprezentant je v súčasnosti trénerom treťoligového Gabčíkova, s ktorým pred pár dňami ukončil jesennú časť sezóny.

"Začiatok sme mali fantastický, z prvých desiatich zápasov sme šesť vyhrali a v štyroch sme remizovali. Potom však na nás doľahla menšia výsledková kríza, uhrali sme len dva body, pričom až v piatich prípadoch sme vyšli úplne naprázdno," spomínal pre TABLET. TV Jozef Majoroš.

"Najviac ma sklamal posledný zápas v Topoľčanoch, kde sme prehrali 0:1. Po jeseni tak figurujeme v polovici tabuľky a na polovicu som aj spokojný. Myslím si, že toto mužstvo má na viac. V premenenom vyjadrení sme mali mať minimálne o osem bodov viac, čiže z tohto pohľadu som trochu sklamaný."

Ako tréner začínal v bratislavskom Slovane, kde bol dlhé roky neodmysliteľnou postavou pri mládežníckych družstvách. Aj on sa však musel po čase zbaliť.

"Začal som tam s trénovaním žiakov U13, postupne som sa prepracoval cez ďalšie kategórie až k devätnásťročným a rok som pôsobil na pozícii športového riaditeľa mládeže. Krátko na to som sa stal trénerom juniorky, no v klube sa zmenili pomery, prišiel pán Tittel a zrazu som sa stal nepotrebným," spomínal.

"Paradoxom bolo, že moju funkciu prebral ten, ktorý ju pár mesiacov predtým odmietol. Poviem to však na rovinu, ako som to celé vnímal. Podľa mňa to bolo celé chystané dopredu, potrebovali ma dostať z juniorky preč, aby sa tam dostal Laco Pecko a následne odstavili aj Chovanca, aby sa dostali k áčku. Ja som bol v tomto prípade pre nich nepotrebný, a preto ma odvolali. Vysvetlenia typu 'nič za tým nehľadaj' nemôžem ako tréner akceptovať, pretože som chcel vedieť, čo som urobil zle a mohol som sa z toho poučiť," pokračoval Majoroš.

Ľudia, ktorí sa o môj koniec v Slovane Bratislava pričinili, ma strašne sklamali. Prestali pre mňa existovať.


Jozef Majoroš, bývalý futbalista

"Jedným dychom musím dodať, že tí ľudia, ktorí sa o môj koniec v klube pričinili, ma strašne sklamali. Prestali pre mňa existovať. Život však ide ďalej, a hoci som východniar, zažil som v Slovane ešte aj ako hráč krásne chvíle a stále to bude pre mňa klub číslo jeden."

Do Drnovíc sa vrátil so slovenskou vlajkou

V Slovane zažil jedno z najvydarenejších období v kariére, veď ako jeho hráč ho v roku 1998 vyhlásili za najlepšieho futbalistu Slovenska.

"Boli to parádne časy. Budoval sa nový Slovan, prišli doň viacerí reprezentanti. Vytvorili sme fantastickú partiu, ktorá dokázala získať majstrovský titul a taktiež triumfovať v Slovenskom pohári. Ako jeho hráč som bol vyhlásený za najlepšieho futbalistu Slovenska, a keď je človek v obore, ktorému sa venuje, najlepší, tak to musí preňho veľa znamenať. A ja som si to takisto veľmi vážil," pokračoval Majoroš, ktorý už rok predtým obsadil v ankete druhú priečku.

Na konci 90. rokov mal Majoroš životnú formu, bol neodmysliteľnou súčasťou reprezentácie a zároveň jednou z jej najväčších opôr. V kvalifikácii MS 1998 skóroval na Tehelnom proti Juhoslávii (1:1), Španielom (1:2) i Čechom (2:1), no na svetový šampionát vo Francúzsku sa zverencom vtedajšieho reprezentačného trénera Jozefa Jankecha postúpiť nepodarilo.

"Sú to nezabudnuteľné zápasy, na ktoré veľmi rád spomínam. Vypredané tribúny, fantastická kulisa, šťastní ľudia. Samozrejme, že najpamätnejší bol duel s Českom, v ktorom som strelil víťazný gól. Bolo to pre mňa o to emotívnejšie, že som v tom čase v českej lige pôsobil, a keď som odchádzal z klubu na zápas, všetci mi hovorili, že dostaneme trojku. Ja som však vrátil späť do Drnovíc so slovenskou vlajkou a víťazstvom 2:1, o ktorom som rozhodol gólovou hlavičkou," spomínal 23-násobný slovenský reprezentant Majoroš.

Nestačí nám iba hrať dobre

Čo ale nebolo dopriate jeho generácii, sa o pár rokov neskôr podarilo tej súčasnej, ktorá má za sebou už účasti na MS i ME.

Na budúcoročný svetový šampionát v Rusku sa však slovenská reprezentácia neprebojovala. V kvalifikačnej F-skupine obsadila druhp priečku, ktorá jej nestačila ani na baráž. Prezident SFZ Ján Kováčik napriek tomu označil kvalifikáciu za úspešnú. "Ťažko povedať, či možno hovoriť o úspechu. Reprezentácia je o tom, že musíte niekam postúpiť a keď sa to nepodarí, tak to úspech nie je. To je môj názor. Čo si myslí prezident zväzu, je jeho vec."

"Na druhej strane, chlapcom a realizačnému tímu nie je čo vyčítať, odvádzali svoju robotu na sto percent, akurát z môjho pohľadu im nevyšiel zápas v Slovinsku, kde prehrali 0:1. Pravda je však taká, že futbal je už biznis a na svetovom šampionáte nie je treba malé Slovensko, ale väčšie krajiny, z ktorých sa dá profitovať. Preto nám už nestačí hrať iba dobre, musíme mať aj šťastie a byť naozaj lepší ako naši súperi," zamyslel sa 47-ročný Jozef Majoroš.

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.