Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Mafia ovplyvňovala aj zápasy Ligy majstrov

(Autor: ilustračné - Fotolia)
Sportnet|4. feb 2013 o 12:38

Do prípadu má byť zapletených 425 rozhodcov, hráčov a ďalších osôb z 15 krajín.

[content type="video" source="youtube" id="xleOa3CzyoM?rel=0" width="600" height="338"][/content]

HAAG. Vyšetrovatelia Europolu v pondelok oznámili, že sa im podarilo identifikovať okolo 380 futbalových zápasov, ktoré boli zmanipulované. Podvody vyniesli zainteresovaným okolo osem miliónov eur.

Celkovo bolo podľa agentúry Reuters podozrivých 680 stretnutí - 380 v Európe a zvyšných 300 v Afrike, Ázii v Strednej a Južnej Amerike. Ide najmä o zápasy, ktoré sa uskutočnili v rokoch 2008 až 2011.

Medzi zmanipulovanými stretnutiami boli údajne kvalifikačné stretnutia na svetový a európsky šampionát, ale tiež duely Ligy majstrov a najvyšších súťaží v mnohých európskych súťažiach.

Podvádzalo sa aj v Anglicku

Vyšetrovatelia tvrdia, že bol zmanipulovaný taktiež zápas Ligy majstrov, ktorý sa odohral v Anglicku v období za posledné štyri roky.

Muselo ísť preto o jeden z tímov Manchester United, Arsenal, Liverpool, Tottenham, Manchester City a Chelsea, pretože iný anglický tím vtedy Ligu majstrov nehral, píše denník Daily Mail.

Šéf Europolu Rob Wainwright povedal, že skorumpovanú sieť tvorilo asi 425 úradníkov, hráčov a ďalších podvodníkov v 15 krajinách. Odmietol však prezradiť mená hráčov a názvy klubov, kým sa vyšetrovanie neskončí.

"Máme dôkazy o 150 prípadoch. Stojí za tým singapurský gang, ktorý bol ochotný zaplatiť za zápas 100-tisíc eur.

Podozrivé sú aj dva kvalifikačné zápasy na MS v Afrike," povedal šéf vyšetrovateľov v Bochume Friedhelm Althans.

Jeden podvod - päťdesiat vinníkov

Maďarský žalobca Laszlo Angeli vysvetlil, ako podvody fungovali.

"Maďarský člen skupiny, ktorý bol podriadený šéfovi zo Singapuru, bol v kontakte s maďarskými rozhodcami, ktorí potom mohli narušiť zápas. Spolupáchatelia potom uzatvárali stávky na internete alebo po telefóne s bookmakermi v Ázii, kde stávky akceptovali. Do jedného zmanipulovaného zápasu tak mohlo byť zapletených až 50 osôb z desiatich krajín."

Súvisiace články