Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Maďarského rozhodcu vylúčili za finálové zlyhanie

TASR|22. aug 2004 o 19:25

Atény 22. augusta (TASR) - Maďarského šermiarskeho rozhodcu Joszefa Hidasiho vylúčili v nedeľu z OH v Aténach po tom, ako sa prišlo na jeho fatálnu chybu ...

Atény 22. augusta (TASR) - Maďarského šermiarskeho rozhodcu Joszefa Hidasiho vylúčili v nedeľu z OH v Aténach po tom, ako sa prišlo na jeho fatálnu chybu pri rozhodovaní sobotňajšieho finále súťaže družstiev vo fleurete mužov. Oznámili to predstavitelia hlavného svetového orgánu šermu FIE.

V inkriminovanom finále reprezentanti Talianska zdolali Číňanov 45:42 na súčet bodov. Neskôr sa ukázalo, že Hidasi v priebehu duelu nesprávne udelil šesť bodov Talianom, ktoré mali patriť družstvu Číny. Pravdepodobne tak jeho vinou prišli Ázijci o zlaté medaily. Podľa hovorcu FIE Jochena Färbera sa však medailové poradnie meniť nebude. Čína má ešte možnosť obrátiť sa na Športový arbitrážny súd.

Federácia sa rozhodla vyradiť Hidisho zo zoznamu olympijských rozhodcov a suspendovať ho na dva roky. Na otázku, či FIE neprešetrí možnú úmyselnú manipuláciu zo strany maďarského rozhodcu, Färber odpovedal: "Načo? Ak sa ho opýtame, či za to prijal úplatok a odpovie nám záporne, čo môžeme robiť? Nemáme oprávnenie kontrolovať jeho bankové kontá a nemáme ani žiadne dôkazy, že išlo o úmysel. Podľa nás to bola nekompetentnosť. O to viac nás však prekvapuje, že ide o jedného z najskúsenejších rozhodcov na svete."

Súvisiace články