Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Maďarky si zrejme opäť nezahrajú na OH, sú len náhradníčky

Hádzanárky Maďarska stroskotali na majstrovstvách sveta v osemfinále. Na snímke sa z gólu do siete Poľska (zápas napokon skončil 23:24) teší Zita Szucsanszká. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 21. dec 2015 o 11:45

Na dvoch olympijských hrách za sebou nehrali naposledy v rokoch 1988 a 1992. Teraz hrozí, že sa to isté prihodí hádzanárkam Maďarska opäť.

BUDAPEŠŤ. Hádzanárky Maďarska, ktoré sú súperkami reprezentantiek SR v kvalifikácii ME 2016, si s veľkou pravdepodobnosťou nezahrajú na olympijskom turnaji 2016.

Účasť na hrách v brazílskom Riu de Janeiro im ušla na majstrovstvách sveta v Dánsku. Tie vyvrcholili počas víkendu už bez aktívneho prispenia zverenkýň trénera Andrása Németha.

Maďarky stroskotali už v osemfinále na Poľkách (23:24). V konečnom poradí obsadili až 11. priečku. Miestenku na turnaje olympijskej kvalifikácie získali tímy na 2. až 7. mieste konečného poradia (Holandsko, Rumunsko, Poľsko, Rusko, Dánsko, Francúzsko).

Maďarky mali ešte určitú nádej aj po vyradení - zhasla po piatkových zápasoch o piate až ôsme miesto.

Maďarky nestačili v osemfinále na Poľky.

Možnosť ísť na olympijskú kvalifikáciu by dostali vďaka dvom dodatočným miestam pre európsky kontinent za predpokladu nórskeho celkového triumfu a zároveň umiestnenia Čiernej Hory a Francúzska do siedmej pozície.

V tom prípade by sa na základe výsledkov z ME 2014 z doteraz nekvalifikovaných dostali na kvalifikačné turnaje o OH Švédky (tretie na lanskom kontinentálnom šampionáte) a práve Maďarky (6.).

Z dvoch podmienok zostala splnená len jedna. Nórky síce získali titul, ale Čiernohorky boli až ôsme. A tak práve ony uchmatli druhé dodatočné miesto maďarskému tímu, keďže na ME skončili lepšie (4.).

madarka_res.jpg

V súboji proti Poľsku zakončuje Maďarka Aniko Kovacsicsová. FOTO - SITA/AP.

Dôsledky z neúspešného účinkovania na MS 2015 vyvodil aj kouč Németh. Na tlačovej konferencii Maďarského hádzanárskeho zväzu uplynulú stredu oznámil svoj odchod z funkcie.

Reprezentantkám Maďarska zostane zatiaľ len pozícia prvých náhradníčok v prípade, keby niektorá z krajín odriekla účasť.

Maďarské hráčky chýbali aj v Londýne 2012, čiže v Riu 2016 by to bola ich druhá neúčasť za sebou. To sa im naposledy prihodilo v rokoch 1988 a 1992 (na OH 1984 sa Maďarsko nezúčastnilo).

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.