Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Maďar Annus končí, Fazekas sa bráni

Sportnet|27. aug 2004 o 00:00

SZOMBATHELY - Maďarský diskár Róbert Fazekas na včerajšej tlačovej konferencii v Szombathelyi vyhlásil, že chce očistiť svoje meno a podľa vývoja celej kauzy obhájiť, alebo v Pekingu 2008 získať späť zlatú olympijskú medailu. Dvadsaťdeväťročný diskár ...

Adrian Annus pri víťaznom kladivárskom pokuse. FOTO - TASR/AP

SZOMBATHELY - Maďarský diskár Róbert Fazekas na včerajšej tlačovej konferencii v Szombathelyi vyhlásil, že chce očistiť svoje meno a podľa vývoja celej kauzy obhájiť, alebo v Pekingu 2008 získať späť zlatú olympijskú medailu. Dvadsaťdeväťročný diskár prišiel o prvenstvo, lebo nedokázal vyprodukovať požadované množstvo moču a predčasne opustil odberovú miestnosť. Odovzdal iba 25 mililitrov, hoci podľa pravidiel je potrebných trikrát viac.

Podľa Fazekasa je množstvo ním odovzdaného moču päťnásobne vyššie ako minimálna hranica potrebná na presnú analýzu vzorky. Majster Európy a vicemajster sveta vyhlásil, že dopingoví komisári na neho už poľovali dlhší čas a podmienky, za akých sa uskutočnil odber v Aténach, boli podľa jeho slov ponižujúce.

Olympijský víťaz v hode kladivom Adrián Annus, ktorý cestoval z Atén do Maďarska tým istým autom ako Fazekas, sa na besede nezúčastnil. Médiám však dal k dispozícii list, že osočovanie z užívania zakázaných prostriedkov ho veľmi znechutilo, preto končí kariéru. Na otázky novinárov chce odpovedať na budúci týždeň na tlačovej konferencii.

"Začala sa na nás poľovačka, ktorú inicioval jeden náš kolega, aby nás zdiskreditoval. Testovali ma veľmi často a vždy s negatívnym výsledkom," uvádza sa v Annusovom liste. "Stal som sa olympijským víťazom a teraz ma chcú opäť testovať. Ale ako mám veriť akémukoľvek testu, keď Robimu vzali zlato, aj keď mal negatívny výsledok? Chcú ma zničiť, ale moje meno nepošpinia. Je to výsmech olympijským ideálom. Moja najbližšia rodina sa nervovo zrútila a dcérka sa ma neustále pýta: Otecko, však ťa nezavrú do väzenia. Už ďalej nevládzem, radšej kariéru ukončím."

Róbert Fazekas na tlačovej besede potvrdil, že vie, kto napísal udavačský list Svetovej antidopingovej agentúre (WADA). "Meno neprezradím, lebo nemám nijaké dôkazy," poznamenal maďarský diskár.

(sita)

Súvisiace články