Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Macypura vymenil korčuľu a vyhral

Igor Macypura sa koncom týždňa predstaví na spoločnom slovensko-českom šampionáte krasokorčuliarov v Liberci. (Autor: TASR)
_novy|12. dec 2006 o 00:00

BRATISLAVA - České a slovenské krasokorčuľovanie zažije koncom týždňa opäť spoločný šampionát: v piatok a sobotu v Liberci. Na poslednom pred ...

BRATISLAVA - České a slovenské krasokorčuľovanie zažije koncom týždňa opäť spoločný šampionát: v piatok a sobotu v Liberci. Na poslednom pred štrnástimi rokmi v Hradci Králové mužský titul získal Slovák Rastislav Vnučko. "Ani teraz azda nebudeme ako chudobní príbuzní," nádeja sa šéf Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu Jaroslav Burian.

Náladu mu dvihlo pár sľubných výsledkov v juniorskej Grand Prix ISU, ale aj niektoré výkony na nedeľňajších bratislavských pretekoch s tajomným názvom 135. december - skrýva sa za ním výročie založenia prvého korčuliarskeho klubu na území Slovenska.

V zámorí žijúci Igor Macypura, 21-ročný rodák z Ukrajiny, ktorý má už dva roky naše občianstvo, ich začal spackaným krátkym programom. Po ňom zistil, že jazdil na zlomenej korčuli. "Našťastie, mal som náhradné, takže voľná jazda už vyznela lepšie," vravel úradujúci majster Slovenska. Hneď však dodal: "Stále nie tak, ako by som si želal." Mrzeli ho dva pády, potešilo päť trojitých skokov vrátane jedného z dvoch trojitých axlov.

"Igor potrebuje veľa súťažiť, zatiaľ mu vždy vyjde buď krátky, alebo voľný program," konštatuje Burian. Minulú zimu skončil Macypura na ME tridsiaty a na MS dvadsiaty siedmy. V Liberci bude mať za súpera desiateho najlepšieho Európana Čecha Tomáša Vernera. A zo Slovákov znova Ivana Kinčíka, ktorý ho v nedeľu zdolal v krátkom programe a pôsobivo odjazdil aj voľný. "Veľmi si sa zlepšil," pochválila Dvojnikovovho zverenca legendárna trénerka Hilda Múdra, ktorá si ani po osemdesiatke nenechá ujsť nijaké preteky.

Macypura sa po česko-slovenskom šampionáte vracia do Spojených štátov, kde sa bude s ruským trénerom Rašidom Kadyrkajevom pripravovať na januárové ME vo Varšave. Výkonný výbor zväzu na ne nominoval aj 16-ročnú Košičanku Radku Bártovú, ktorá v septembri v premiérovom vystúpení medzi ženami na Schäferovom memoriáli vo Viedni prekvapila tretím miestom. "Vekom je ešte stále juniorka, no rozhodla sa sústrediť na seniorské súťaže," vysvetlil šéf zväzu. Bártovú v Liberci v prvej súťaži o slovenský dámsky titul čaká pikantný súboj: dvojnásobná šampiónka, 21-ročná Jacqueline Belenyesiová, ktorá na minulých dvoch ME skončila na 27., resp. 23. mieste, je jej klubová kolegyňa, navyše obe pripravuje Hana Töcziková. "Lepšie by bolo, keby sa o nominácii rozhodlo na ľade," myslí si trénerka, hoci si uvedomuje Belenyesiovej hendikep v podobe mesačnej pauzy po zranení členka.

Ešte o rok menej ako Bártová má pohybovo i skokansky nadaná Ivana Reitmayerová, hlavná kandidátka na juniorský titul. Najväčším talentom medzi juniormi je Jakub Štrobl, tento rok dvakrát siedmy na juniorských Grand Prix. Aj oni vyšli z košickej liahne: Ivana sa však už pripravuje v Bratislave (pod maminým vedením) a Štrobl pod taktovkou Češky Evy Horklovej v Prahe. Jeho príklad spolu so spojením šampionátov potvrdzuje, že kontakty v tomto športe prežili aj rozdelenie republiky.

Súvisiace články