Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Macypura mohol trénovať s Pľuščenkom

_novy|24. jan 2006 o 00:00

Poďte so mnou do Petrohradu, pozýval v Lyone Igora Macypuru a jeho trénera Rašida Kadyrkajeva ruský krasokorčuliarsky mág Igor Mišin. Slovenský olympionik mohol záverečnú prípravu na Turín absolvovať s fenomenálnym Jevgenijom Pľuščenkom. Namiesto toho ..

Igor Macypura počúva rady trénera Rašida Kadyrkajeva. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

Poďte so mnou do Petrohradu, pozýval v Lyone Igora Macypuru a jeho trénera Rašida Kadyrkajeva ruský krasokorčuliarsky mág Igor Mišin. Slovenský olympionik mohol záverečnú prípravu na Turín absolvovať s fenomenálnym Jevgenijom Pľuščenkom. Namiesto toho včera obaja odleteli do Spojených štátov, kde trvalo žijú.

Macypura sa narodil a korčuľovať začal v Kyjeve, ale na Ukrajine nebol od svojich dvanástich rokov, keď sa s mamou (otca vôbec nepoznal) odsťahoval za more. Už tretí rok je členom nitrianskeho klubu MKK Gorenje, v jeho farbách získal predvlani aj premiérový slovenský titul.

V Amerike naňho narazil Peter Ocelka, keď sprevádzal svoju dcéru, talentovanú krasokorčuliarku, ktorá hľadala partnera na športové dvojice v tréningovej skupine v zámorí pôsobiaceho olympijského exšampióna Artura Dmitrijeva. "Igor mal talent a veľmi túžil štartovať na veľkých podujatiach, ale za USA či za Ukrajinu to nevyzeralo perspektívne, tak som mu navrhol a čo za Slovensko?" spomína Ocelka, ktorý sa snaží v Nitre vybudovať silný klub.

Vlani v októbri Macypura vybojoval na olympijskej kvalifikácii vo Viedni jednu mužskú turínsku miestenku. V piatok v Lyone zažil premiéru aj na európskom šampionáte.

"Nedopadlo to tak, ako som chcel," priznal Igor po krátkom programe, v ktorom skončil až tridsiaty a na voľný sa pozeral iba z hľadiska. "Výborne mi vyšla úvodná trojitá kombinácia flipa s toeloopom, ale potom som pokazil trojitého axla, s čím som nerátal, a vyviedlo ma to z miery."

"Šiel hneď po domácom Joubertovi, urobil technickú chybu a nedokázal sa s ňou psychicky vyrovnať. Chýbajú mu ešte skúsenosti," tvrdil Igorov tréner Kadyrkajev, Rus, ktorý už dvanásť rokov žije v USA. Pri mantineli s ním počas Macypurovej jazdy stál Igor Mišin.

Kadyrkajev, bývalý sovietsky reprezentant v športových dvojiciach, má s "patriarchom ruského krasokorčuľovania", ako ho tituluje, veľmi dobré vzťahy. "Jeho prítomnosť pri mne bola morálnou podporou, ale aj dôkazom, že Igor tým, čo predvádzal na tréningoch v Lyone, mnohých očaril. Má predpoklady na to, aby na európskom šampionáte skončil niekde medzi 12. a 20. miestom," tvrdil kouč.

"Môžem to dosvedčiť," pritakal šéf slovenského krasokorčuľovania Jaroslav Burian. "Bol som aj pri tom, keď Mišin navrhol: Poďte so mnou do Petrohradu, ešte stihneme čosi porobiť, aby to v Turíne dobre dopadlo."

"Určite by mi to pomohlo," vravel nám ešte v sobotu Macypura. Aj jeho tréner: "Je to milá ponuka, ktorú si vážime. Vznikajú ňou aj technické problémy a tie musíme posúdiť."

Krasokorčuliarsky šéf Burian včera zvestoval, že obaja odleteli, lež nie do Petrohradu, ale do Washingtonu: "Mišinova ponuka prišla nečakane a zrejme bol krátky čas na to, aby si tréner zariadil veci tak, aby mohol v zamestnaní chýbať ešte o vyše dva týždne dlhšie, ako bude v dôsledku účasti na olympiáde. A samého Igora pustiť nechcel." Jediný slovenský krasokorčuliar sa teda na Turín bude pripravovať v Ashburne, kde žije, a do dejiska olympiády priletí priamo z Washingtonu 7. februára.

Súvisiace články