Macinská vybojovala titul majsterky sveta

Šampiónka. Jana Macinská (vpravo). (Autor: archív)
Sportnet|Publikované 19. sep 2016 o 22:00

Dvojnásobná medailistka nám po návrate domov odpovedala na niekoľko otázok.

KOŠICE. V prímorskom stredisku Albena v Bulharsku sa uskutočnili 18. majstrovstvá sveta v rádiovom orientačnom behu, na ktorých si výborne počínala Jana Macinská (KOB ATU Košice), keď vybojovala najprv striebornú medailu vo Foxoringu a na záver šampionátu titul majsterky sveta v disciplíne Classic 144 MHz. Dvojnásobná medailistka z MS Macinská nám po návrate domov zo svetového šampionátu odpovedala na niekoľko otázok.

Ako a kde ste sa pripravovali na svetový šampionát?

„Veľmi dobrú zimnú prípravu mi prekazilo zranenie stehna spôsobené preťažením, takže v jarnej časti sezóny som nemo-hla trénovať podľa plánu. Trochu tým utrpela moja sebadôvera a viera v medailové umiestnenie na MS. Naopak, po technickej stránke som sa tento rok naozaj zlepšila. S reprezentáciou sme absolvovali sústredenia v Slovinsku a Chorvátsku a veľmi užitočné bolo záverečné sústredenie počas týždňa pred majstrovstvami priamo v Bulharsku.“

Čo je podstatné v disciplíne foxoring, v ktorej ste získali striebornú medailu?

„Foxoring bol prvou súťažnou disciplínou šampionátu a jeho podstata je veľmi príbuzná orientačnému behu. Podľa mapy sa beží do vyznačených krúžkov a prijímačom sa dohľadá vysielač, ktorý je umiestnený od stredu krúžku v teréne v okruhu do 200 m. Pred pretekmi som vzhľadom na tohtoročnú silnú konkurenciu odhadovala umiestnenie na 4. – 5. mieste. Keďže terén bol kopcovitý a členitý, okrem orientácie podľa mapy bolo rozhodujúce určiť ideálny postup a poradie siedmich vysielačov, ktoré sme hľadali. Myslím, že mne sa to podarilo a vďaka bezchybným postupom a dohľadávkam som skončila druhá, z čoho som mala nesmiernu radosť. O necelú minútu ma predstihla len Češka Michaela Omová a bronz získala Bieloruska Denisová. Obidve sú úspešné reprezentantky aj v orientačnom behu.“

V nabitom programe MS ste štartovali v štyroch pretekoch. Aký bol priebeh a výsledky v ďalších disciplínach okrem medailových?

„Disciplínu šprint (12. miesto) som bežala iba tréningovo. Na prvej klasike s 80 m vlnovými dĺžkami som mala poruchu prijímača, takže preteky som odbehla s problémami na 11. mieste. Pri klasických disciplínach sa vyhodnocuje aj súťaž družstiev. Pri prvej sme v tíme s Dolníkovou a Královou (obe Slávia ŽU Žilina) skončili piate a pri druhej s Miriam Královou na nevďačnom štvrtom mieste.“

Čo predchádzalo zisku zlatej medaily na MS v Bulharsku?

„Posledný deň šampionátu bola na programe druhá klasika s 2 m vlnovými dĺžkami. Na štart som nastupovala bez tlaku a očakávania medaily. Cieľom bolo, čo najpresnejšie zamerať vysielače a vybrať ich poradie s najmenším prevýšením. Vysielače som našla bez väčších problémov, a tak som do cieľa dobehla spokojná. Na moje prekvapenie som mala najrýchlejší čas a poraziť ma mohla už len Ukrajinka štartujúca 20 minút po mne. Bola som strašne nervózna, odpočítavali sme každú minútu. Až keď bol titul majsterky sveta istý, začala som si to uvedomovať a moja radosť bola neopísateľná. Napokon druhá za mnou skončila Ruska Giklová so stratou 4:45 min. a tretia skončila Ukrajinka Parchomenko. Celý reprezentačný tím sa tešil so mnou. Bola som úprimne dojatá, keď som stála na najvyššom stupni a hrala nám slovenská hymna.“

Ako si ceníte najjagavejší kov zo svetového šampionátu v rádiovom orientačnom behu?

„Za posledné štyri roky som z každých majstrovstiev Európy alebo sveta doniesla medaily, ale titul majsterky sveta som získala prvýkrát, čím som si splnila jeden z mojich životných snov.“