Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Má tridsaťšesť rokov, ale nekončí. Kostelič pokračuje v kariére

Ivica Kostelič má už tridsaťšesť rokov, ale končiť sa stále nechystá. (Autor: SITA/AP)
SITA|24. nov 2015 o 15:26

Počas kariéry získal štyri strieborné olympijské medaily, jeden veľký a päť malých krištáľových glóbusov. Chorvátsky veterán Ivica Kostelič sa aj v novej sezóne objaví na lyžiarskych svahoch.

ZÁHREB. Práve oslávil 36. narodeniny. Má štyri strieborné olympijské medaily, jeden veľký a päť malých glóbusov za celkové triumfy vo Svetovom pohári v alpskom lyžovaní. Ale tiež zničené kolená po štrnástich operáciách.

Napriek všetkému Chorvát Ivica Kostelič nemá dosť a momentálne sa v zámorí pripravuje na úvod Svetového pohára v rýchlostných disciplínach. V sobotu by nemal chýbať na štarte zjazdu v kanadskom Lake Louise.

"Bude to moje najkratšie severoamerické turné. Pôjdem zjazd a super G a prvého decembra som naspäť v Európe," cituje denník Jutarnji List Kosteliča.

Niečo zo súkromia Ivicu Kosteliča.

Pretekové tempo v zjazde a super G všaj potrebuje pre zlepšenie výkonnosti v kombinácii. Tá bude v nastávajúcej sezóne jedným z jeho hlavných cieľov.

"Uvažovalo sa o tom, že kombináciu dokonca zrušia, ale rakúsky fenomén Marcel Hirscher sa v nej stal majstrom sveta - a to ju zrejme zachránilo," cituje Kosteliča server idnes.cz.

"V novej sezóne sa bude udeľovať aj malý glóbus za kombináciu, čo je pre mňa motivujúce," dodal pretekár, ktorý počas kariéry vyhral dvadsaťšesť pretekov v rámci Svetového pohára.

sochi_olympics_medals_ceremony_alpine_sk_r887_res.jpeg

Na OH v Soči 2014 získal Kostelič v superkombinácii striebro. FOTO - SITA/AP.

Kostelič sa vyjadril aj k aktuálne celosvetovo najviac omieľaným témam, akými sú terorizmus v Paríži a doping v ruskej atletike. "Terorizmus máme všetci v hlavách, najmä keď cestujeme," hovorí.

"Svet sa však preto nezastaví. Nemôže sa zastaviť."

K dopingu ruských atlétov poznamenal: "Je to smutné, lebo doping ničí šport. Ale obávam sa, že nás čaká ešte niečo horšie - génový doping. Ten je prakticky neodhaliteľný. Stačí si predstaviť, že niektoré krajiny budú mať vďaka technológiám veľký náskok pred ostatnými. To bude metla športu," dodáva.

aptopix_sochi_olympics_alpine_skiing_men_r5439_res.jpeg

Kostelič nevidí budúcnosť športu príliš pozitívne. FOTO - SITA/AP.

Sám si v súvislosti s možnou hrozbou pozitívneho nálezu počína veľmi obozretne. "Používame lieky alebo potravinové doplnky len od rovnakých a preverených výrobcov," vysvetľuje.

"Je to zložité, lebo tie isté prípravky v USA a Európe nemusia mať aj rovnaké zloženie. Robím však, čo môžem. Napríklad na pretekoch pijem zásadne vodu len z fliaš, ktoré si sám otvorím."

Aká je základná ambícia Ivicu v sezóne 2015/2016? "V slalome sa chcem posunúť do prvej pätnástky, ale v kombinácii sú moje ciele oveľa vyššie. Už prvé preteky ukážu, na čo si budem môcť trúfať," uzavrel.

Súvisiace články