Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

M. Wikarski: Urobíme všetko preto, aby sme skončili do štvrtého miesta

Sportnet|Publikované 25. nov 2005 o 00:00

Vysoké Tatry - Jeden z kvarteta podtatranských zástupcov štvrtej futbalovej ligy skupiny sever, FK Vysoké Tatry figuruje po jesennej časti súťažného

ročníka 2005/2006 na piatom mieste. Prvú polovicu súťaže sme zbilancovali s trénerom Mariánom Wikarskim (na snímke).

Ako ste spokojný s umiestnením mužstva po jesennej časti súťaže?

Myslím si, že mohlo byť o jednu priečku lepšie, pretože prvé tri celky robili od prvého kola všetko pre postup svojho mužstva a Stakčín, ktorý je na štvrtom mieste, získal vonku iba jeden bod a my až osem. Nebyť domácich strát, mohli sme po jeseni skončiť na postupovom štvrtom mieste. Ale na to, že prvé tri mužstvá tabuľky Poprad, Brekov a Spišské Podhradie sme mali všetky doma a práve s nimi sme stratili doma body, môžeme byť s piatou priečkou po jeseni spokojní, pretože tieto mužstvá brali body, až na určité výnimky, prakticky všade, kde hrali.

Čo vás v prvej polovici súťaže najviac potešilo, a naopak, najviac sklamalo?

Neviem, čo by ma mohlo potešiť, možno niektoré výkony mojich hráčov v zápasoch hlavne na súperových ihriskách, kde

sa dokázali vypnúť niekedy naozaj k výborným výkonom, hlavne v Breznici, kde sme hrali 60 minút menej o dvoch hráčov

a dokázali sme domácich poraziť 3:0. Naopak, sklamaný som z toho, že niektoré mužstvá sú až veľmi typicky domáce a robia

naozaj všetko preto, aby doma vyhrali. A všetky tímy vedia, že náš výbor je toho názoru, že zápas sa má vyhrávať na ihrisku a nie niekde v zákulisí, a preto neváhajú prísť do Tatier aj so spriaznenými rozhodcami. Keby všetky futbalové výbory to brali tak ako náš vo Vysokých Tatrách, futbal by prinášal to, čo má, teda potešenie a radosť z hry a nie prehnané vášne, nepriateľské emócie, ktoré z priateľov robia to, že po zápase si nevieme prísť ani na meno. S odstupom času si uvedomujem, že vylúčenia našich hráčov majú na svedomí nekorektní rozhodcovia a nie ich nedisciplinovanosť, ako to hodnotia arbitri. V tejto súťaži je potrebné, aby bol tréner pomaly aj psychológom a hráčov dopredu pripravoval na to, že v určitých východných futbalových obciach nám rozhodca pískať rovinu ani nemôže.

Splnilo mužstvo všetky vaše predsezónne očakávania a požiadavky?

Keby mužstvo splnilo všetky moje predsezónne očakávania a požiadavky, boli by sme na čele tabuľky, čo nie je v tomto klube v súčasnosti dosť možné. Jednak v kádri došlo k dosť výrazným zmenám a kompaktnosť mužstva narušili aj dlhodobé zranenia kľúčových hráčov (Budzák, Hanišák Renner), ktorých museli nahrádzať mladí hráči, ktorí sa síce veľmi snažili, ale niekedy iba snaha nestačí a futbalovo ešte musia dorásť, aj keď je to len štvrtá liga. Čo sa týka tých zmien, citeľne chýbali hráči, ktorí v minulej sezóne patrili k oporám (Krišanda, Kaprál, Legát, Oprondek) a futbalistov týchto kvalít je veľmi ťažko nahradiť. Veľké očakávania pri takomto stave tréner mať nemôže, aj keď výber pracoval na tom, aby sa títo hráči nahradili čo možno najkvalitnejšími hráčmi. A čo sa týka požiadaviek na hráčov, od nich môže človek vyžadovať len to, na čo majú, alebo, čo dokážu na ihrisku pre mužstvo zo seba vydať. A pretože tréningová dochádzka v Tatrách pri súčasnom pracovnom zaneprázdnení hráčov a fakte, že povinná vojenská služba na Slovensku skončila a s vojakmi už počítať nemôžeme, je veľmi chabá, je naozaj len na nás tréneroch, na mne a asistentovi Miroslavovi Kolodzejovi, ktorý má nemalú zásluhu na výsledkoch mužstva, ako dokážeme každú nedeľu mužstvo v kabíne pred zápasom motivovať a takticky na daný duel pripraviť.

Hodnotíte lepšie vaše vystúpenia na domácom ihrisku, alebo stretnutia vonku?

Podľa môjho názoru lepšie sme mali vystúpenia na ihrisku vonku, a dovolím si tvrdiť, že pri objektivite arbitrov sme mohli priviesť z ihrísk súperov ešte viac bodov. Naopak, v domácom prostredí sme sa museli popasovať s defenzívou súpera, ktorý prišiel do Tatier takmer vždy so zabezpečenou obranou a až po inkasovanom góle bol ochotný hrať otvorený futbal. Musím podotknúť aj fakt, že sme museli doma hru tvoriť, čo bolo na nekvalitnom teréne, ktorý na jeseň v Tatrách bol, niekedy dosť ťažké a vyhovoval viac mužstvám, ktoré sa prišli deštruktívne brániť a takému spôsobu hry tento terén veľakrát vyhovoval.

Čaká vás zimná príprava. Na čo sa v nej zameriate?

Ak to bude možné a tréningov sa budú zúčastňovať hráči v čo najväčšom počte, chcem sa v prvom rade zamerať na skvalitnenie kondičnej pripravenosti mužstva. Ak budeme mať nabehané, môžeme na tom stavať ďalej na rozvoji výbušnosti a rýchlosti, pretože iba hráč, ktorý má základ v dobrej kondícii, môže v zápase vyhrávať osobné a bežecké súboje so súperom a nielen s vypleštenými očami sledovať súperovu akciu, či ju zakončí gólom, alebo nie. Verím, že tak hráči, ako aj výbor urobia všetko preto, aby som v lete nemusel opäť hodnotiť jarnú časť ako jesennú, že dochádzka na tréning bola mizerná.

S akými cieľmi vstúpite do odvetnej jarnej časti a čo v nej chcete dosiahnuť?

Cieľ je jasný - skončiť do štvrtého miesta, ktoré zaručuje postup do vyššej súťaže. Ja za seba môžem povedať, že urobím všetko preto, aby sa tento cieľ splnil. Kiežby si to povedali všetci, ktorí sú priamo zodpovední za výsledky a hru mužstva, to myslím nielen hráčov a realizačný tím, ale aj výbor Vysokých Tatier.

Očakávate počas prestávky výrazný pohyb v kádri? Plánujete mužstvo nejako doplniť?

Touto odpoveďou chcem nadviazať na tú predošlú, kde chcem, aby aj výbor povedal, že urobí naozaj všetko preto, aby mužstvo Vysokých Tatier postúpilo do vyššej súťaže a to predsavzatie treba napĺňať tým, že ho doplníme vytypovanými hráčmi hneď od začiatku zimnej prípravy, aby sme nových zapracovali do mužstva už v januári a nie až v marci, týždeň pred súťažou. S Milanom Šefcom sme už konkrétne mená spomenuli, ale daných futbalistov treba čím skôr osloviť a zapojiť ich do tréningového procesu, ak pravdaže budú mať záujem za Tatry hrať. Týmto oslovujem hráčov, ktorí majú záujem hrať za náš klub a nevieme o nich, nech sa ozvú na môj telefón (je v redakcii). Myslím to vážne, aj keď to znie trochu nezvyčajne.

Súvisiace články