Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

M. Vanko sa o podmienkach nehandrkoval, na dohodu stačil jeden telefonát

Sportnet|Publikované 19. dec 2002 o 00:00

Košice - Nie každodenný prestup sa podaril predsedovi TJ OBAL SERVIS VSŽ Košice Milanovi Petrenkovi, ktorý do svojho bežeckého košiara pritiahol

dlhoročného slovenského reprezentanta Miroslava Vanka. Veru, nestáva sa často, aby atléti prestúpili na východ Slovenska. Skôr to platí opačne. Aj o tom sme sa s týmto 29-ročnýjm rodákom z Martina porozprávali.

O vašom prestupe z Dukly Banská Bystrica do TJ OBAL SERVIS VSŽ sa v Bratislava hovorí ako o prestupe roku. Čo vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli pre zmenu?

"Pán Petrenko i tréneri TJ OBAL SERVIS ma oslovili už dávnejšie. V predošlých rokoch mali záujem, aby som behal za ich oddiel. Po 11 rokoch, čo som bol v Dukle som už potreboval zmenu, lebo som cítil nejakú stagnáciu. Zmenu som teda potreboval nielen na klubovej, ale i trénerskej úrovni. K prestupu napomohol i fakt, že v Dukle som zostal vlastne jediný, osamotený bežec. Viete, ako to je, keď človek sám trénuje. Veľmi príjemné to nie je. V Košiciach sú len bežci, takže je tu väčšia možnosť napredovať. Zavážilo i to, že je tu šanca dosahovať dobré výsledky i v rámci družstva."

Boli zložité licitácie pri prestupe, reprektíve pri dohadovaní podmienok zmluvy, alebo to išlo ako po masle?

"My sme sa dohodli už po jednom telefonáte, potom to už išlo rýchlo. Veľa času na nejaké prehodnocovanie podmienok tam nebolo, no na druhej strane ani to nebolo potrebné, lebo sme sa o nich nehandrkovali. Povedali sme si svoje a odklepli to."

Polepšili ste si? Máte doteraz najlepšiu zmluvu vo svojej bežeckej kariére?

"Nedá sa povedať. Možno, čo sa týka finančných prostriedkov na prípravu. Ak to bude tak, ako to prezentoval predseda oddielu, tak to bude oveľa lepšie ako na Dukle. Čo sa týka platu, je to približne na rovnakej úrovni."

Aké sú vaše osobné ambície v TJ OBAL SERVIS VSŽ?

"Samozrejme dosiahnuť čo najlepšie výsledky na majstrovstvách Slovenska, či už v jednotlivcoch alebo v družstvách. Určite by sme chceli dosiahnuť čo najhodnotnejšie umiestnenie na medzinárodných podujatiach - ME v krose, ME v behu do vrchu, MS na dráhe. Mojím cieľom je ďalej napredovať, stále sa ešte môžem zlepšovať."

Doteraz ste sa viac sústreďovali na 5 000, 10 000 metrov, kros. Teraz máte v podmienkach zmluvy zakotvený i polmaratón. Dá sa z toho vydedukovať akýsi posun smerom k dlhším tratiam? Pribudne časom i maratón na úkor trebárs 5 000 metrov?

"Myslím si, že 5 a 10 kilometrov budem behať stále, aby som si udržal rýchlosť. Pochopiteľne, že tá sa vytráca, už nie je taká, ako keď som bol mladší. Teraz pribudol i polmaratón, no ja som ho už i pred tým behal na niektorých pretekoch. Košický polmaratón v rámci MMM bude pre mňa jedným z hlavných pretekov. Pre klub je to veľmi dôležitá akcia."

Súvisiace články