Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

M. Matanin pobeží v Košiciach prvý maratón a pred domácimi fanúšikmi ho určite ´nezapichne´

Sportnet|Publikované 3. okt 2003 o 22:00

Košice - Jednu z najlepších sezón v doterajšej kariére prežíva košický vytrvalec Marcel Matanin. Atlét TJ Obal Servis si v tomto roku zaknihoval tri

individuálne tituly majstra Slovenska a úspechy v prebiehajúcej sezóne by chcel vyšperkovať na blížiacom sa košickom maratóne.

"Sezóna je pre mňa osobne celkom úspešná. Obhájil som tituly v krose, na polmaratóne i na 5 kilometrov. Hoci vlani som bežal namiesto ´päťky desiatku´. Potešilo ma i druhé miesto v družstvách na majstrovstvách Európy v behu do vrchu. Rád by som tento vydarený rok zakončil dobrým výsledkom na košickom maratóne."

V Košiciach sa postavíte na štart svojho prvého maratónu. S akými očakávaniami?

"Budem sa snažiť zabehnúť čo najlepšie. Bol by som rád, keby som zabehol čas pod 2:20, čo by nebola zlá východisková pozícia do ďalších maratónov. Maratón je však nevyspytateľná disciplína, veľa bude závisieť od počasia, pomoci na trati a ďalších aspektov. Musí to byť jednoducho deň D."

Ako vám zatiaľ v príprave vychádzal tréningovo maratón?

"Tri týždne som sa pripravoval vo Vysokých Tatrách, poslednú časť prípravy som absolvoval v Prahe s Robom Štefkom. Zatiaľ to vyzerá dobre, nemal som ani žiadne zdravotné problémy. Tréningovo som maratón ešte neabsolvoval. Najdlhšie som zabehol 32 kilometrov, takže uvidíme na trati."

Forma je?

"Určite áno.

Rátate aj s tým, že by vám premiéra nevyšla podľa predstáv a na trati by ste museli vzdať?

"V maratóne je možné všetko. Ak sa dostanem na métu 35. kilometra, tak určite to už ´nezapichnem´. V Košiciach ma ľudia poznajú a budú ma hnať do cieľa, takže určite to nevzdám."

Práve na spomínanom míľniku sa zvyčajne rozhoduje o osude maratónov...

"Všetci mi to vravia a prízvukujú, no ja neviem o čo vlastne ide, keďže som maratón ešte nebežal, ale som rozhodnutý ´nezabaliť´ preteky, keď budem tak blízko pred cieľom."

Bola to vaša voľba pobežať maratón, alebo ste o tom rozhodli po debate vo vašom maratónskom klube?

"My sme sa už v minulom roku zhodli na tom, že teraz pobežím v Košiciach svoj prvý maratón. Hneď po vlaňajšom MMM sme tomu podriadili i prípravu. Rozhodli sme sa , že to skúsim v Košiciach. Predsa len, som tu doma a mám tu veľa fanúšikov."

V maratóne je veľmi dôležité neprepáliť tempo, lebo v závere sa to môže dvojnásobne vypomstiť...

"Určite sa nebudem držať vedúcej skupiny, ktorej ´vodičom´ bude Robo Štefko. Preteky by mal rozbehnúť na čas okolo 1:06 po polovici trate. Začnem podľa svojho tempa o čosi pomalšie. Radšej, ak budú sily, sa budem pomaličky prepracovávať zozadu, ako by som mal prepáliť tempo."

Predseda TJ Obal Servis Milan Petrenko by vás rád videl v cieli pod výsledným časom 2:20. V aký výsledok dúfate vy v kútiku duše?

"Nechám sa prekvapiť na samotnej trati. Určite by som chcel zabehnúť pod túto hodnotu. Neodvážim si však tipnúť, ani povedať, čo by som mohol dosiahnuť. Závisí zo od viacerých faktorov."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.