Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

M. Matanin: nechajme sa prekvapiť v nedeľu

Sportnet|Publikované 30. sep 2005 o 22:00

Košice - Slovenský maratónsky reprezentant Marcel Matanin si pred dvoma rokmi vytvoril na košickom maratóne osobné maximum 2:17:55 hod., keď skončil

štvrtý. Vlani na jar v Zürichu osobák stlačil na 2:17:22 a po strastiplných prekáračkách nakoniec cestoval na olympiádu do Atén, kde úplne vyčerpaný dobehol na poslednom mieste. Na jar tohto roku skončil v Düsseldorfe na 3. mieste časom 2:20:30. Na 82. ročníku MMM má opäť smelé ambície.

"Uvidíme, aké počasie bude v nedeľu. Samozrejme, chcel by som si vylepšiť osobný rekord, lenže maratón je veľmi dlhý a veľa faktorov má vplyv na konečný výsledok," povedal Marcel Matanin. Podľa neho príprava zodpovedá smelým plánom. "Myslím si, že mám nabehané oveľa viac, ako keď som sa pripravoval pred dvoma rokmi, keď som si vytvoril osobák. Navyše vtedy som sa na Košice pripravoval len 8 týždňov." Marcel začal prípravu na MMM v posledný júlový týždeň, vyčlenil si tak 10-týždňové prípravné obdobie. Počas neho nabehal v priemere okolo 160 km za týždeň. "Zväčša som sa pripravoval v domácich podmienkach. Dvakrát som však bol za Robom Štefkom v Prahe. Optimálne by bolo, keby príprava trvala 12-13 týždňov. Aj v tomto smere teda sú ešte rezervy. Už na jar plánujem takúto optimálnu prípravu."

V Košiciach pobeží i Miroslav Vanko. Pravda, len na polmaratónskej trati. S Marcelom Mataninom by však mali vzájomne spolupracovať. "Do polovice maratónu by mam mal potiahnuť. Uvidíme, či sa niekto pridá k nám, alebo my sa pridáme k niekomu. Samozrejme, asi nebudeme behať s topfavoritmi. Myslím si, že Keňania či Poliaci pôjdu polmaratón pod 1:06 hod a to je pre mňa veľmi rýchle tempo. Zatiaľ. Na druhej strane, bežci z Veľkej Británie majú v pláne časy pod 2:18:15 a to je zasa pre mňa pomalé tempo. Uvidíme. Veľa bude závisieť aj od počasia," poznamenal 31-ročný vytrvalec, ktorý je známy tým, že mu skôr vyhovuje chladnejšie počasie, pričom obľubuje i daždivé podmienky.

M. Matanin netají, že pokukuje po osobnom rekorde, má však v kútiku srdce i konkrétny sen o čase? "Nedovolím si ho tipnúť. Nechajme sa prekvapiť v nedeľu. Aj pred prvým maratónom som deklaroval, že chcem bežať pod 2:20 hod. Netušil som však, ako to dopadne. Nakoniec z toho bol dobrý čas. Dopredu sa maratón nedá tipovať. Prvá tridsiatka môžu vypáliť super, no posledná dvanástka môže byť hrozná. Maratón je dlhý," dodal M. Matanin.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.