Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

M. Čižmár nevylučuje, že pôjde ku Kunovi, viac ho však láka Olomouc

Sportnet|Publikované 15. dec 2003 o 00:00

Košice - Najlepším futbalistom III. ligy sa z hľadiska trénerov stal 23-ročný útočník Slavoja Trebišov Martin Čižmár. Na krátko ostrihaný kanonier

získal 14 hlasov a iba o hlas porazil svojho spoluhráča Branislava Poľackého a Ľubomíra Puháka z Čaňa. Nepochybne zaujímavosťou je, že vlani získal prvenstvo tiež útočník Trebišova Štefan Voroňák. Práve títo dvaja ´forwardi´ pokiaľ hrali spolu patrili medzi obávanú dvojicu zakončovateľov a na ihrisku si výborne rozumeli.

Ako ste vnímali túto anketu? Uvedomili ste si, že tréneri súpera upozorňujú svojich hráčov práve na vás? Ste teda obávaným útočníkom?

"Môže to byť aj tak, ale ja to beriem aj ako satisfakciu pre mňa. Myslím si, že zavážili predovšetkým moje výkony pred tým, než som prišiel do Trebišova. Tréneri ma už poznajú."

Prekvapený z najväčšieho počtu hlasov?

"Prekvapený som z toho, že po roku pôsobenia v Čechách som tromfol aj hráčov, ktorí v III. lige pôsobili i na jar. Ja som tu bol len na jeseň, o to viac si cením toto prvenstvo."

Cien a vecných darov ste dostali až-až. Z pódia vám musel pomôcť spoluhráč B. Poľacký...

"Bolo ich naozaj veľa. Ďakujem všetkým, ktorí ma ocenili, ktorí si vážia moju hru."

Keď ste preberali sochu futbalistu, čo ste mysleli, že z čoho je vyrobená, keď ste ju len tak jednou rukou chceli vziať?

"Najprv som myslel, že je z nejakej sadry. Keď som však pocítil tú hmostnosť, bolo mi hneď všetko jasné."

Vraveli ste, že ju odnesiete do hráčskej šatne.

"Zoberiem ju na každý domáci zápas do šatne. Verím, že bude ďalším dobrým talizmanom. Inak, pred každým zápasom nám v šatni hrá chorvátska skupina Colonia."

Tá štvrtok a v piatok vystupovala v Košiciach. Koľkí z mužstva ste sa na ňu prišli pozrieť?

"Ani jeden (smiech). Všetci asi mali iný program a nezvýšil sa už čas na koncert."

Chlapci ešte nepodpichovali čo okrem sošky máte priniesť do šatne? Splatiť akúsi daň z prvenstva v ankete.

"Už sa hecovali, že niečo máme priniesť. Od toho sú však starší hráči ako Braňo Poľacký, Paťo Černej či Rado Šimko, ktorí o tom rozhodujú. Príprava sa začne 4. januára a určite niečo budem musieť priniesť."

Ste synom viceprezidenta trebišovského klubu. Pomohlo vám niekedy meno v kariére?

"Ani otec a ani ja sme nikdy neuznávali protekcie. To, že som hral v II., III. lige a v Čechách, to som si vydobil svojou hrou a výkonmi. Otcovi ďakujem, že ma odmalička podporoval. Z Česka som sa vrátil preto, lebo sa tu dávala dokopy dobrá partia na čele s pánom primátorom Poľackým, prezidentom klubu pánom Velgosom a mojím otcom. Chceme vrátiť Trebišovu to, čo mu patrí, čiže II. ligu."

Pred rokom získal najviac hlasov Štefan Voroňák. V roku 1999 zasa najviac zabodoval Moldavčan Mikuláš Pelegrin. Obaja sú už v Podbrezovej. Môže sa tréner Ladislav Kuna tešiť na ďalší prírastok do útoku?

"Možné je všetko. S Pištom Voroňákom sme od malička spolu vyrastali, spolu sme hrali v II. lige, darilo sa nám a ja pevne verím, že niekedy sa ešte stretneme vo vzájomnom zápase, možno i v jednom mužstve."

Na svojom konte máte 6 reprezentačných štartov za Slovensko v kategórii do 17 a 18 rokov. Pribudnú ešte niekedy ďalšie?

"Všetko závisí od mojich výkonov. Najprv sa musím dostať z III. ligy vyššie a potom môžem uvažovať o reprezentačnom drese."

Už sú známi aj záujemcovia?

"Nejaké kontakty sú, ale nerád by som ich teraz rozvíjal, pokiaľ to nie je isté. Azda len to, že ide o II. českú ligu."

Na pódiu ste sa vyjadrili, že radi by ste obliekali dres Olomouca. Prečo?

"Keď som pôsobil v Třinci, hrali sme zopár prípravných zápasov v Olomouci. Utkvel mi krásny areál tohto klubu. Navyše som už bol i na skusoch v tomto tíme. Mužstvo sa mi veľmi páči a rád by som tam pôsobil."

V súčasnosti tam veľmi dobrú prácu odvádzajú dva slovenskí útočníci Ľubomír Reiter a Peter Babnič.

"Bol by som rád, keby som tam pribudol aj ja a boli by sme traja..."

Osobnosťou medzi útočníkmi je u vás jednoznačne Christian Vieri. Prečo?

"Je pre mňa vzorom svojím štýlom hry. V mladosti mi veľmi inšpirovala hra Marca van Bastena, ale najviac mi imponuje hra Vieriho."

Ste absolventom prírodno-humanitnej fakulty Prešovskej univerzity, znamená to teda, že po skončení kariéry, nechcete zostať pri futbale?

"Uvedomujem si, že futbal nebudem hrať do konca života. Futbal budem hrať možno do tridsiatky, preto som rátal s tým, že potrebujem zadné vrátka. Škola je dobrá vec a stále sa štúdium oplatí v osobnom živote."

Súvisiace články