Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Lyžovanie: Zuzulová cez Rakúsko do Sestriere

TASR|9. mar 2004 o 11:07

Sestriere 9. marca (TASR) - Cez dvojdňovú tréningovú zastávku v Rakúsku sa tento týždeň začala finálová púť slovenskej zjazdárky Veroniky Zuzulovej po ...

Sestriere 9. marca (TASR) - Cez dvojdňovú tréningovú zastávku v Rakúsku sa tento týždeň začala finálová púť slovenskej zjazdárky Veroniky Zuzulovej po svahoch Svetového pohára. Devätnásťročná úspešná reprezentantka sa do dejiska záverečného podujatia SP v talianskom Sestriere prepraví vo štvrtok a v sobotu absolvuje historickú účasť vo finále slalomu.

Zuzulová sa na vrchol zimy pripravovala týždeň v domácich podmienkach a na finále sa napriek únave a zraneniu kostrče tešila. Do Sestriere cestovala z 13. pozície v priebežnej klasifikácii a s ambíciami skončiť v sezónnom hodnotení v prvej desiatke. Rada by sa priblížila k svojmu supervýkonu spred mesiaca v Zwieseli, kde obsadila 3. miesto. Už dlhšie ju trápi bolestivé zranenie kostrče, ale lekári jej nebránili v dokončení zjazdárskej zimy. Po Sestriere má Zuzulovej minitím z vážnejších podujatí naplánované iba republikové majstrovstvá. "Štart v Jasnej je naša morálna povinnosť," tvrdí otec a tréner Timotej Zuzula.

V talianskom finále SP sú otvorené témy víťazov ešte pri 6 z celkovo 10 krištálových glóbusov, z toho oboch veľkých. Najväčším kandidátom na celkového šampióna zimy u mužov je podľa momentálneho počtu bodov (1165) Rakúšan Hermann Maier, ale podľa momentálnej formy v točivých disciplínach a celkovej všestrannosti Američan Bode Miller (1098), bez šancí nie sú ani Maierovi krajania Stephan Eberharter (1083) a Benjamin Raich (1063). U žien je v boji o veľký glóbus konkurencia zúžená na dvojboj, v ktorom má všetko vo vlastnej moci Švédka Anja Pärsonová. Jej doterajší zisk 1381 bodov, 173-bodový náskok a veľká pravdepodobnosť záberu minimálne v jednej z dvoch točivých súťaží dávajú Rakúšanke Renate Götschlovej minimálne šance. Pärsonová už dávnejšie navyše získala "malé" tituly za obrovský a špeciálny slalom, Götschlová sa o ne bije v super-G (29 bodov pred Francúzkou Carole Montilletovou) a v zjazde (63 pred Nemkou Hilde Gergovou). U mužov si kĺzavé trofeje už dopredu podelili Eberharter (zjazd) s Maierom (super-G), v slalome si zálusk na malý glóbus robia ich krajan Rainer Schönfelder (550) a Fín Kalle Palander (495), v obrovskom slalome Miller (410) a opäť Palander (349).

Program finále Svetového pohára v Sestriere:

streda, 10. marca: zjazd mužov (9.30), zjazd žien (12.30)

štvrtok: super-G mužov (9.30), super-G žien (12.30)

sobota: slalom žien /ZUZULOVÁ/ (9/11.30), obrovský slalom mužov (10/12.30)

nedeľa: obrovský slalom žien (9/11.30), slalom mužov (10/12.30)

Súvisiace články