Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Lyžovanie: Zuzulová 18. v slalome SP - premiérových 14 bodov a štart na ZOH!

TASR|22. nov 2001 o 23:40

Copper Mountain 22. novembra (TASR) - Po 7 rokoch získalo Slovensko znovu body v zjazdárskom Svetovom pohári zásluhou mladučkej Veroniky Zuzulovej, ktorá v úvodnom slalome sezóny skončila na 17. mieste a potvrdila tým vlani vybojovanú predbežnú miestenku na februárových ZOH v Salt Lake City.

Iba 17-ročná Bratislavčanka si do hodnotenia slalomu SP i celkovej klasifikácie súťaže zapísala 14 bodov, navyše stúpne v rebríčku FIS a zlepší si štartovú pozíciu do ďalších pretekov. V súhrne oboch jázd zdolala okrem iných i majsterku sveta Austrálčanku Steggallovú, či víťazky pretekov SP Švajčiarku Nefovú i Slovinky Bokalovú a Dovžanovú. Víťazkou súťaže sa stala Francúzka Laure Pequegnotová a časom 1:37,64 slávila svoj prvý triumf kariéry. Druhá skončila Rakúšanka Christine Sponringová (+0,17) a tretia jej krajanka Carina Raichová (+1,08). Slovenka časom 1:40,00 zaostala za najrýchlejšou 2,36.

Zuzulová predviedla senzačnú jazdu už v 1. kole. Napriek hrubej chybe a následnej akrobatickej vložke obsadila zo štartovým číslom 44 27. miesto (+2,25) a postúpila do najlepšej tridsiatky 2. kola, čo sa napríklad nepodarilo ani bývalej viacnásobnej svetovej i olympijskej šampiónke v točivých disciplínach, Švédke Pernille Wibergovej. Na medzičase strácala iba 6 stotín sekundy za vedúcou pretekárkou a aj v ďalšej pasáži išla na prvú desiatku. Na začiatku poslednej tretiny svahu takmer doplatila na riskantný agresivný štýl, keď stratila stabilitu a do ideálnej stopy sa vrátila na jednej lyži vďaka výborne zvládnutému akrobatickému kúsku. Hoci stratila veľa času, stačilo to na postup do druhej jazdy. V nej išla v hornej časti naplno a s medzičasovým náskokom 68 stotín na predchádzajúce štyri pretekárky. Potom vo vidine veľkého úspechu sa opakovaniu chyby vyhla rozumným zvoľnením nájazdu do bránok.

ph

Súvisiace články