Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Lyžovanie: Víťazmi šprintu na MS v Lahti Fínka Manninenová a Nór Hetland

TASR|22. feb 2001 o 04:27

Lahti 21. februára (TASR) - Dvojnásobným úspechom fínskych pretekárok sa skončili preteky v šprinte na MS v klasickom lyžovaní v Lahti.

Pri premiére tejto disciplíny na svetovom šampionáte zvíťazila 19-ročná Pirjo Manninenová, ktorá vo finále absolvovala 1500 m okruh za 3:41,5 min. Na druhom mieste skončila s odstupom 1,6 sekundy Kati Sundqvistová, bronz patrí Ruske Julii Čepalovovej (+ 2,0).

Manninenová viedla od začiatku finále a potvrdila, že šprint je jej špecialitou, čo potvrdila už v kvalifikácii. V tejto sezóne absolvovala vo Svetovom pohári dva šprinty, pričom v oboch sa tešila z prvého miesta. Slovenské reprezentantky v pretekoch neštartovali.

V súťaži mužov sa historicky prvým majstrom sveta v šprinte stal Nór Tor Andre Hetland, ktorý v dramatickom finiši predstihol najrýchlejšieho muža kvalifikácie Taliana Christiana Zorziho a získal pre svoju krajinu v poradí už piatu zlatú medailu v Lahti. Víťazný Hetland dosiahol čas 3:14,1. Bronz získal ďalší pretekár Nórska Haavard Solbakken. Na štart pretekov sa postavila aj trojica slovenských reprezentantov, ani jednému z nich sa vščak nepodarilo prebojovať medzi šestnástku najlepších. Ivan Bátory obsadil 38. miesto, Pavol Lacko skončil 42. a Michala Maláka klasifikovali na 54. priečke.
Výsledky:

Ženy: 1. Pirjo Manninenová (Fín.), 2. Kati Sundqvistová (Fín.), 3. Julia Čepalovová (Rus.), 4. Sabina Valbusová (Fín.), 5. Nina Gavriljuková (Rus.), 6. Jelena Buruhinová (Rus.), 7. Anita Moenová (Nór.), 8. Elina Pienimäkiová (Fín.)
Muži: 1. Tor Arne Hetland (Nór.), 2. Christian Zorzi (Tal.), 3. Haavard Solbakken (Nór.), 4. Ari Palolahti (Fín.), 5. Andres Högberg (Švéd.), 6. Peter Schliekenlieder (Nem.), 7. Silvio Fauner (Tal.), 8. Rene Sommerfeldt (Nem.)... 38. Ivan Bátory (SR), 42. Pavol Lacko (SR), 54. Michal Malák (SR)

Súvisiace články