Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Lyžovanie: Víťaz 30. ročníka Bielej stopy odíde s 50.000 Sk a 100 kg čokolády

TASR|22. jan 2003 o 14:45

Bratislava 22.januára (TASR) - Najdôležitejšou zmenou jubilejného 30. ročníka vytrvalostných pretekov v behu na lyžiach Biela stopa SNP (8.- 9. februára) ...

Bratislava 22.januára (TASR) - Najdôležitejšou zmenou jubilejného 30. ročníka vytrvalostných pretekov v behu na lyžiach Biela stopa SNP (8.- 9. februára) je rozdelenie bežeckých súťaží na dva dni.

V sobotu 8. februára od 9.30 h budú účastníci bežať 25 km trať na bystrickej strane klasickou technikou (KT). Tieto preteky budú zároveň aj majstrovstvami SR v behu žien na 25 km KT. V nedeľu 9. februára od 9.30 h si bežci na trati Krahule - Králiky zmerajú sily na 55 km voľnou technikou (VT). Pre registrovaných pretekárov zo slovenských klubov to budú zároveň aj majstrovstvá SR v bežeckom maratóne na 55 km.

"K rozdeleniu tratí a štýlov na dva dni sme pristúpili preto, aby sme vyňali najťažšie úseky trate, ku ktorým mali delegáti seriálu Worldloppetu každý rok výhrady," povedal na margo týchto zmien prezident Centrálneho organizačného výboru 30. ročníka Bielej stopy SNP Igor Horváth.

"Naše preteky sú známe tým, že hoci sú najnáročnejšie zo všetkých podujatí Euroloppetu, všetko sa na nich točí okolo pretekárov, okolo ich bezpečnosti. Musíme chrániť ich zdravie, preto dávame bežcom možnosť vybrať si trať podľa svojej vôle a kondície," dodal Igor Horváth.

Podľa informácie riaditeľa pretekov Jána Rusnáka sa do utorka 21. januára zatiaľ prihlásilo 714 pretekárov. Z nich 356 chce bežať 55 km VT a 339 sa predstaví v behu na 25 km KT.

Keďže Biela stopa SNP je už osem rokov zaradená do európskeho seriálu diaľkových behov Euroloppet, organizátori sa už štvrtý rok usilujú dostať tento beh do najprestížnejšieho seriálu diaľkových vytrvalostných behov Worldloppet. Jednou z kľúčových podmienok na zaradenie do tohto elitného seriálu diaľkových behov je viac ako tisíc štartujúcich.

Práve pre možné zaradenie do seriálu Worldloppetu sa na príprave Bielej stopy prvýkrát v histórii podieľa česká marketingová agentúra AGS promotion, ktorá pred tromi rokmi pomohla do Worldloppetu vstúpiť aj Jizerskej päťdesiatke. Vďaka jej aktivitám podporilo podujatie niekoľko významných obchodných partnerov.

Zásluhou výraznej podpory môžu organizátori odmeniť víťaza hlavnej kategórie mužov odmenou 50.000 korún a gigantickou stokilovou čokoládou. Finančné odmeny dostanú aj prví šiesti pretekári majstrovstiev SR v behu na 55 km a tri ženy v behu na 25 km. Každý účastník Bielej stopy dostane sponzorský darček v hodnote štartovného. Novinkou bude i čipové značenie štartujúcich a celý výsledkový servis. Pretekári v cieli na Králikoch určite privítajú vyhrievané stany nielen s teplým občerstvením, ale aj na prezlečenie a oddych.

šž br

Súvisiace články