Pondelok, 18. októbra, 2021Meniny má Lukáš

Lyžovanie: V prológu Bielej stopy SNP na 25 km prví Jarkovský a Bukvajová

TASR|8. feb 2003 o 16:11

Banská Bystrica 8. februára (TASR) - Už v sobotu, deň pred hlavnými pretekmi Bielej stopy SNP na 55 km, zaznamenalo podujatie v maratónskom behu na ...

Banská Bystrica 8. februára (TASR) - Už v sobotu, deň pred hlavnými pretekmi Bielej stopy SNP na 55 km, zaznamenalo podujatie v maratónskom behu na lyžiach, zaradené do seriálu Euroloppet, úspech. Na 25 km trati, ktorú premiérovo pokryla organizátorsky výlučne banskobystrická strana, prialo 580 pretekárom na štarte na Králikoch bezveterné a miestami aj slnečné počasie a poháňali vpred výborne upravené trate. Víťazmi sa stali Peter Jarkovský a Jaroslava Bukvajová, obaja z ŠKP Banská Bystrica, navyše Bukvajová si vybojovala aj titul majsterky Slovenska klasickou technikou.

Jaroslave Bukvajovej patril titul plným právom. Rýchlejší od slovenskej reprezentantky boli jedine dvaja muži. "Sama som bola prekvapená, ako dobre mi to šlo," povedala v cieli. "Pôvodne som nemala štartovať, no keďže ma zväz nominoval a majstrovstvá Slovenska treba považovať za povinné preteky, postavila som sa na štart a svoj odchod do Talianska posunula až na nedeľu. Bol to pre mňa výborný tréning, navyše na jednej z najťažších tratí, oveľa náročnejšej ako týždeň predtým v nemeckom Oberammergau. Milo ma prekvapila aj účasť a výborný atmosféra."

Najrýchlejší medzi mužmi Peter Jarkovský zvíťazil s veľkým náskokom. "Usadil som sa na čele od štartu a vydržal až do cieľa. Bez súperov sa beží ťažko, no tentoraz to tak nebolo a druhé kolo som mal ešte rýchlejšie. Odnášam si odtiaľto úžasné dojmy, pretože takto s prevahou zvíťaziť, to som dávno nezažil. Možno ma dobre naladil aj masový štart, ktorý mi akoby dodal energiu."

Diváci boli v cieli zvedaví aj na ministra financií Ivana Mikloša odhodlaného pokoriť dvadsaťpäťku. Prvé kolo zvládol veľmi dobre, v druhom sa už vytrápil. Do cieľa na Králikoch došiel v neoficiálnom poradí podľa mikročipu na nohe na 295. mieste s časom 2:33:53,7. "Špeciálne vylaďovanie formy som nemal, podľa dosiahnutého času bola však príprava slabšia," povedal po dobehnutí. "Trať bola náročná, príťažlivá, chcelo by to už len jedno - mať za sebou viac tréningov. Ťažko sa však systematickejšie popri pracovnom zaťažení pripravovať, ja som to tentoraz stihol len medzi sviatkami. Pre mňa bol hlavný cieľ dobehnúť, na budúci rok by som sa sem chcel vrátiť a o niečo sa zlepšiť. Bežky si obúvam len dva roky, predtým som uprednostňoval zjazdovky."

Súčasťou "stopy" sú aj ďalšie preteky, v sobotu na Skalke štartovalo okrem mládežníckych kategórií aj 26 priamych účastníkov SNP na 3-km trati s najlepším, už 79-ročným Benjamínom Strmeňom zo Starých hôr.

V nedeľú je štart hlavných pretekov na 55 km voľnou technikou, so štartom a cieľom na Krahuliach pri Kremnici, o 9.30.

Výsledky

25 km klasicky

muži: 1. Peter Jarkovský (ŠKP Banská Bystrica) 1:20:12,7, 2. Miroslav Kanianský (Šport Podbrezová) +3:43,7, 3. Lukáš Daubner (Banská Bystrica) +5:59,3

ženy (majstrovstvá SR): 1. Jaroslava Bukvajová (ŠKP Banská Bystrica) 1:24:00,6, 2. Katarína Johansenová (ŠKP Štrbské Pleso) +5:09,7, 3. Lenka Plchová (Jasná L. Mikuláš) +5:24,4

Súvisiace články