Piatok, 15. októbra, 2021Meniny má Terézia

Lyžovanie: V Kitzbüheli americko-fínsko-rakúska os histórie- víkendový SÚHRN

TASR|26. jan 2003 o 15:34

Kitzbühel 25. januára (TASR) - Historické zápisy Američana v zjazde, Fína v slalome a rakúske prekvapenie v kombinácii sú výslednicou tradičného hahnenkammského ...

Kitzbühel 25. januára (TASR) - Historické zápisy Američana v zjazde, Fína v slalome a rakúske prekvapenie v kombinácii sú výslednicou tradičného hahnenkammského víkendu Svetového pohára zjazdárov v renomovanom rakúskom stredisku Kitzbühel.

Američan Daron Rahlves triumfoval v sobotu na skrátenej legendárnej trati Streif časom 1:09,63. Na druhom mieste skončil s odstupom piatich stotín Švajčiar Didier Cuche, tretie miesto obsadil Nór Kjetil-Andre Amodt (+0,08). Organizátori museli štart pretekov päťkrát posunúť pre hustú hmlu v hornej časti a zjazdári napokon súťažili na 2 km trati, najkratšej v histórii zjazdov SP. Majster sveta v super-G Rahlves zaknihoval štvrtý triumf v kariére a druhý v tejto sezóne (predtým v Bormiu), pričom sa stal vôbec prvým Američanom v histórii, ktorý sa tešil z prvenstva na legendárnej zjazdovke v Kitzbüheli.

"Je to neopísateľný pocit. Som hrdý na to, že som sa stal prvým Američanom, ktorý triumfoval na najťažšej zjazdovke na svete. Stále sa mi zdá, že iba snívam, jednoducho je to asi osud. Neustále odkladanie štartu pretekov mi určite nepridalo na pohode, snažil som sa však na to nemyslieť a ísť naplno, čo sa mi aj podarilo," povedal v cieli štastný víťaz. Domáce oslavy storčnice miestneho lyžiarskeho klubu nepodporili pretekári, absencia Rakúšana na stupňoch víťazov je veľkým sklamaním pre alpskú veľmoc. Jej reprezentanti v predchádzajúcich štyroch rokoch na tejto trati dominovali. Svetlou postavou bol len Hermann Maier, ktorý dosiahol šiestym miestom svoj najlepší výsledok v SP od minulotýždňového návratu na zasnežené svahy po takmer dvojročnej pauze a výrazne si tak posilnil šance dostať sa do nominácie rakúskeho tímu na zjazd na MS vo švajčiarskom St. Moritzi.

V rakúskom zimnom stredisku sa tradične zišla početná "smotánka". Nechýbali hrdina akčných filmov Arnold Schwarzenegger, trojnásobný majster sveta v pretekoch F1 Niki Lauda, šéf efjednotky Bernie Ecclestone, či prezident Medzinárodnej automobilovej federácie Max Mosley. V nedeľu sledovali historicky prvé fínske víťazstvo v pretekoch SP, ale paradoxne sa oň postaral svetový šampión. Fín Kalle Palander majster sveta z 1999 slávil svoj prvý triumf kariéry v dlhodobej súťaži. Podobne tradičná hahnekammská kombinácia sa stala prekvapujúco korisťou Rakúšana Michaela Walchhofera, ktorý tak zachránil víkendovú česť domácich farieb. Slovák Michal Rajčan tentoraz v kombinácii neštartoval (vynechal sobotňajší zjazd) a 1. kolo slalomu nedokončil.

Palander v slalome viedol už po 1. kole a v druhej jazde odrazil útok vlaňajšieho víťaza Rainera Schönfeldera (+0,31) a jeho krajana Heinza Schilcheggera (+0,53). Schönfelder stiahol trochu z náskoku Ivicu Kosteliča v celkovom poradí disciplíny, pretože Chorvát skončil štvrtý. Divoký priebeh mala kombinácia, v nej najprv v 2. kole slalomu vypadol Nór Kjetil-Andre Aamodt a potom na dvakrát takmer aj ďalší favorit Bode Miller. Američan sa síce v oboch prípadoch do stopy vrátil, ale prišiel o šancu upevniť si náskok v celkovom poradí SP pred Rakúšanom Stephanom Eberharterom.

výsledky zjazdu:

1. Daron Rahlves (USA) 1:09,63, 2. Didier Cuche (Švajč.) +0,05, 3. Kjetil Andre Aamodt (Nór.) +0,08, 4. Stephan Eberharter (Rak.) +0,09, 5. Hannes Trinkl (Rak.) +0,36, 6. Ambrosi Hoffmann (Švajč.) a Hermann Maier (Rak.) +0,46, 8. Bode Miller (USA) +0,47, 9. Marco Büchel (Licht.) +0,51, 10. Fritz Strobl (Rak.) +0,56

výsledky slalomu:

1. Kalle Palander (Fín.) 1:41,75 (49,32-52,43), 2. Rainer Schönfelder (Rak.) +0,31 (49,68-52,38), 3. Heinz Schilchegger (Rak.) +0,53 (49,71-52,57), 4. Ivica Kostelič (Chor.) +0,77, 5. Benjamin Raich (Rak.) +0,84, 6. Mitja Kunc (Slovin.) +1,00, 7. Silvan Zurbriggen (Švaj.) +1,22, 8. Truls Ove Karlsen (Nór.) +1,26, 9. Sebastien Amiez (Fr.) +1,46, 10. Kilian Albrecht (Rak.) +1,61

ph

Súvisiace články