Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Lyžovanie: Strobl chce reprezentovať Slovinsko

TASR|6. okt 2004 o 16:45

Ľubľana 6. októbra (TASR) - Popredný rakúsky zjazdár Josef Strobl požiadal oficiálne o slovinské občianstvo a dúfa, že za malú alpskú krajinu bude štartovať ...

Ľubľana 6. októbra (TASR) - Popredný rakúsky zjazdár Josef Strobl požiadal oficiálne o slovinské občianstvo a dúfa, že za malú alpskú krajinu bude štartovať už v sezóne 2004/05.

Tridsaťročný špecialista na kĺzavé disciplíny sa na posledných vrcholných zjazdárskych podujatiach nedostal do nominácií rakúskeho výberu a to ho podnietilo vážne uvažovať o zmene občianstva. Situácia sa vyostrila pred minuloročnými majstrovstvami sveta vo švajčiarskom St. Moritzi, kde sa populárny "Pepi" opäť nezmestil do štvorčlenných tímov na zjazd ani na superobrovský slalom.

"Už som to dlhšie nemohol akceptovať," vyhlásil rodák z Holzgau. "Dlhšiu dobu sme sa snažili presvedčiť, aby ostal medzi nami, bol však presvedčený, že je čas na zmenu. Josef je talentovaný chapec a je nám veľmi ľúto, že strácame potenciálneho víťaza Svetového pohára," vyjadril sa k situácii šéf rakúskeho zjazdárskeho tímu Toni Giger.

Strobl už na začiatku roka prestal trénovať s rakúsmi lyžiarmi a v súčasnosti sa pripravuje so svojími novými reprezentačnými kolegami, ktorí jeho príchod vítajú s otvorenou náručou. Na úspechoch Slovincov v alpskom lyžovaní sa dlhé roky podieľali najmä slalomári, v rýchlostných disciplínach také "horúce želiezko" akým je "Pepi" Strobl nikdy Slovinci nemali. "Spravíme všetko možné, aby mohol Strobl jazdiť za našu krajinu už v tejto sezóne," povedal Klemen Bergant, hlava slovinského zjazdárskeho tímu. Šance na tohtoročnú Stroblovu premiéru v novom drese sú viac ako pravdepodobné - pri zmene krajín síce zjazdár riskuje ročný zákaz činnosti v súťažiach FIS, rakúsky zväz však v odchode lyžiarovi nebráni a preto by nemala byť zmena žiadnym problémom.

Strobl sa prvýkrát objavil v kolotoči Svetového pohára v sezóne 1994/95. Počas desiatich rokov medzi zjazdárskou špičkou zaznamenal v pretekoch SP spolu šesť víťazstiev, 21 pódiových umiestnení a v sezónach 1996/97 a 1999/2000 dokonca figuroval na treťom mieste v konečnom poradí SP. Okrem toho sa dvakrát predstavil na svetových šampionátoch, na MS 1997 v Sestriere sa umiestnil vo svojej obľúbenej disciplíne super-G na piatej priečke, o štyri roky na domácej pôde v St. Antone skončil v superobrovskom slalome siedmy.

ms

Súvisiace články