Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Lyžovanie-SP: Sezóna patrila 13 Rakúšanom a jednej Chorvátke, na záver hanba

TASR|Publikované 20. mar 2006 o 12:18

Aare 20. marca (TASR) - Sezóna 13 rakúskych zjazdárov a zjazdárok a jednej Chorvátky - tak sa dá stručne charakterizovať záver alpskej zimy z pohľadu ...

Aare 20. marca (TASR) - Sezóna 13 rakúskych zjazdárov a zjazdárok a jednej Chorvátky - tak sa dá stručne charakterizovať záver alpskej zimy z pohľadu celkového i v rámci práve skončeného Svetového pohára. Nič nové pod slnkom, alpská veľmoc viac-menej dominuje chronicky a väčšinou to platí aj o Janici Kosteličovej. Jej kamarátka, Slovenka Veronika Zuzulová so sezónou spokojná byť nemôže, po etablovaní sa v elitnej slalomárskej desiatke tieto pozície stratila a celkovo klesla o 20 miest na 28. priečku.

Rakúsko žalo na takmer všetkých frontoch Svetového pohára, získalo jeden z dvoch veľkých glóbusov, oba malé za kráľovský zjazd a z ďalších šiestich ešte dva. Ich 13 reprezentantov vyhralo celkovo 29 pretekov z celkového počtu 73, z toho 18 muži a 11 ženy. V počte víťazstiev nasledujú USA a Chorvátsko, za ktoré 9 triumfov vybojovala jediná pretekárka - Kosteličová, keďže jej brat Ivica tentoraz na najvyšší stupeň nedosiahol. Práve obaja súrodenci sa posťažovali na nedôstojný záver zimy v dejisku finále SP. Janica už v sobotu kritizovala organizátorov za to, že nehrali chorvátsku hymnu. Celková víťazka SP, ktorá sezónu zavŕšila triumfom v záverečnom obrovskom slalome, označila tento fakt za neúctivosť zo strany kompetentných vo švédskom stredisku Aare. Na druhý deň sa nechal počuť aj Ivica v záhrebskom rádiu: "To vskutku zanecháva trpkú chuť. Je to hanba." Trpkosť udalosti je v tom, že Kosteličová ako veľká rivalka Švédky Anje Pärsonovej na švédskej pôde v sobotu prekonala rekord Švédky Pernilly Wibergovej v celkovom počte bodov za sezónu...

Tak či onak, Pärsonová bola dôstojnou rivalkou Kosteličovej počas celej sezóny, hoci v jej závere boj o veľký glóbus nezdramatizovala do vlaňajších rozmerov, keď uspela len o tri body. Chorvátka bola v tejto sezóne ako odtrhnutá z reťaze, či chorou, alebo mierne zranenou, vždy s ňou bolo nutné počítať na horné priečky. Veď napríklad v slalome, v disciplíne, v ktorej sa najviac vypadáva, absolvovala všetkých deväť súťaží na stupňoch víťaziek. K trom víťazstvám pridala po jednom aj v kombinácii a superkombinácii a suverenitu svojej univerzálnosti demonštrovala premiérovými víťazstvami aj v ďalších troch špeciálnych disciplínach, hoci v zjazde a obrovskom slalome ju už predtým zdobili zlatá z vrcholných podujatí. Pod hlavičkou SP však až v tejto sezóne zavŕšila všetky pocty a stala sa tak iba treťou ženou histórie.

Benjamin Raich to mal, najmä postupom zimy, jednoduchšie a do finále už šiel s veľkým glóbusom vo vrecku. V podstate sa to dalo tušiť ešte pred ZOH, ale Rakúšan nenechal nič na náhodu, vyhrával až do konca a celkom jasne si na alpský trón zasadol namiesto výkonmi nevýrazného Američana Bodeho Millera.

Držitelia glóbusov:

veľké - Benjamin Raich (Rak.) a Janica Kosteličová (Chor.)

zjazd - Michael Walchhofer a Michaela Dorfmeisterová (obaja Rak.)

super-G - Aksel Lund Svindal (Nór.) a Dorfmeisterová

obrovský slalom - Raich a Anja Pärsonová (Švéd.)

slalom - Giorgio Rocca (Tal.) a Kosteličová

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.