Nedeľa, 11. apríla, 2021Meniny má Július

Lyžovanie-SP: Rozbieha sa boj o 9 z 10 glóbusov, nad Zuzulovou finálová hrozba

TASR|2. mar 2006 o 13:44

Bratislava 2. marca (TASR) - Po olympijskej prestávke pokračuje Svetový pohár v alpských lyžiarskych disciplínach v oboch kategóriách od piatka do nedele ...

Bratislava 2. marca (TASR) - Po olympijskej prestávke pokračuje Svetový pohár v alpských lyžiarskych disciplínach v oboch kategóriách od piatka do nedele sériou podujatí záverečnej štvrtiny tohtosezónneho kalendára. Z celkovo 10 trofejí je istý iba malý glóbus za zjazd, ktorý Michaele Dorfmeisterovej už nikto nevezme. Rakúšanka má v poradí tejto disciplíny vyše 100-bodový náskok a pred finálovými pretekmi SP (15.-19. marca v Aare) sa už žiadna súťaž v kráľovskej disciplíne nepôjde.

V súvislosti s finálovým týždňom je neisté postavenie Slovenky Veroniky Zuzulovej. Nedávna olympionička nemá oproti vlaňajšej vydarenú túto sezónu, pred rokom na vrchole SP vo švajčiarskom Lenzerheide štartovala, celkovo obsadila v slalome 9. priečku (185 bodov) a v celkovom hodnotení seriálu ju klasifikovali na 37. pozícii. Teraz je na 84. priečke, ale podstatné je, že s 32 bodmi je v slalome 29., čo ju neoprávňuje na štart vo finále. Na to, aby sa dostala do postupovej 25-ky má k dispozícii ešte dve súťaže vo fínskom Levi.

Oba slalomy však budú až na budúci víkend. Teraz v piatok Zuzulová pôjde v nórskom olympijskom stredisku Hafjell-Kvitfjell super-G (11.00) a v sobotu superkombináciu (11.00/13.30), ktorej špecifikom je, že pred slalomom sa nepôjde zjazd, ale super-G. Už bez Veroniky je v nedeľu na programe aj obrovský slalom (9.30/12.30). Dvojnásobná olympijská víťazka z Turína Dorfmeisterová si okrem malého titulu za zjazd robí na záver kariéry zálusk aj na veľký glóbus celkovej víťazky SP. Pred ňou je o 59 bodov obhajkyňa trofeje, Švédka Anja Pärsonová, no najmä vedúca žena, Janica Kosteličová. Chorvátka má oproti Dorfmeisterovej veľký náskok - 320 bodov a po zdravotných problémoch počas ZOH je na tom už lepšie. "Janicin stav sa zlepšil a nebude chýbať na škandinávskych podujatiach Svetového pohára," informuje oficiálna stránka 24-ročnej chorvátskej superhviezdy. Tá takisto bojuje o malé tituly v ďalších troch disciplínach. V slalome vedie pred Rakúšankami Marlies Schildovou a Kathrin Zettelovou, v obrovskom slalome je tretia za Pärsonovou a Španielkou Mariou-José Riendovou-Contrerasovou a určité šance má aj v super-G, hoci je až štvrtá za Dorfmeisterovou, Rakúšankou Alexandrou Meissnitzerovou a Švajčiarkou Nadiou Stygerovou.

V mužskej kategórii sa pôjdu cez víkend dva obrovské slalomy v kórejskom Yongpyongu (oba dni 2.00/5.00). Na základe súčasnej formy i olympijského titulu by dvojnásobný zlatý z Turína Benjamin Raich mohol ešte pred finále rozhodnúť o sezónnej trofeji. Rakúšan v najtechnickejšej alpskej disciplíne vedie pred Talianom Massimilianom Blardonem a Švédom Fredrikom Nybergom. Vedie však najmä v celkovom poradí SP a to s 245-bodovým náskokom na krajana Michaela Walchhofera, tretí Bode Miler zaostáva už 317 bodov a je mimo formy. Pre Walchhofera je nepriaznivým faktom, že do finálového týždňa sa už idú iba preteky v točivých disciplínach, takže jeho záverečné vystúpenia v Aare v zjazde a super-G už pravdepodobne nebudú ovplyvňovať boj o celozimný trón. Raich pritom ešte môže za určitých okolností zabojovať aj o malý glóbus za slalom, kde je momentálne štvrtý, pravda všetko má vo svojich rukách a nohách Talian Giorgio Rocca, so solídnymi náskokmi pred Fínom Kallem Palanderom a Američanom Tedom Ligetym. V zjazde je na čele Walchhofer pred svojím krajanom Fritzom Stroblom a do finálového boja týchto dvoch Rakúšanov už sotva prehovorí na treťom mieste Američan Daron Rahlves. Vo finálovom super-G sa črtá veľký súboj o malý glóbus medzi Rakúšanom Hermannom Maierom, Nórom Akselom Lundom Svindalom, Rakúšanom Hannesom Reicheltom a Kanaďanom Erikom Guyaom. Pri zlyhaní všetkých štyroch menovaných by mal šancu aj Nór Kjetil-Andre Aamodt, ale rekordér vrcholných podujatí má už v sezóne ciele splnené - práve v super-G sa stal tretíkrát olympijským víťazom a získal tak už svoju dvadsiatu medailu.

Súvisiace články