Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Lyžovanie-SP: Gruber vyhral tretí Kandahar, v super-G Maier jubiloval mimo bedne

TASR|Publikované 29. jan 2006 o 13:08

Garmisch-Partenkirchen 29. januára (TASR) - Už svoj tretí triumf v tradičnom nemeckom stredisku Garmisch-Partenkirchen slávil v nedeľu v pretekoch Svetového ...

Garmisch-Partenkirchen 29. januára (TASR) - Už svoj tretí triumf v tradičnom nemeckom stredisku Garmisch-Partenkirchen slávil v nedeľu v pretekoch Svetového pohára rakúsky zjazdár Christoph Gruber. Na známej trati Kandahar vyhral superobrovský slalom, suverénne o 82 stotín pred prekvapením súťaže, Američanom Scottom McCartneym. V celkovom, poradí SP vedie naďalej víťazov krajan Benjamin Raich.

Gruber zopakoval v super-G triumf v GaPa z minulého roka, predtým takto vyhral aj v roku 2001 a celkovo dosiahol svoj štvrté víťazstvo kariéry v pretekoch SP. Po útrapách s virózou i športovou formou sa v sľubnom vydaní pred turínskymi ZOH predstavili aj obaja nórski veteráni, svetoví rekordéri v zbieraní cenných kovov na vrcholných podujatiach. Devätnásťnásobný medailista z MS a ZOH Kjetil Andre Aaamodt skončil tretí (+0,85) a Lasse Kjus, ktorý ich má 16, piaty. Medzi nimi sa umiestnil oslávenec Hermann Maier, ktorý sa dostal na čelo priebežného poradia super-G. Rakúsky lyžiarsky hrdina si výsledok jubilejného dvestého štartu v pretekoch SP predstavoval vo svojej obľúbenej disciplíne inak, ale útechou mu je triumf v kráľovskom zjazde 24 hodín predtým. Po nedelňajšej súťaži síce nežiaril nadšením, no pred kamerami prenosovej televízie utrúsil: "Trať bola veľmi nepokojná, lyže sa dnes tomu dajako nevedeli prispôsobiť a tých pár chybičiek ma stálo pár stotiniek. Akurát na tie stupne víťazov. Z nich by bol pohľad na moje jubileum krajší, ale čo už, človek namôže mať vždy všetko."

Výsledky:

1. Christoph Gruber (Rak.) 1:26,52, 2. Scott MaCartney (USA) +0,82, 3. Kjetil-Andre Aamodt (Nór.) +0,85, 4. Hermann Maier (Rak.) +0,88, 5. Lasse Kjus (Nór.) +0,89, 6. Michael Walchhofer (Rak.) +0,98, 7. Bruno Kernen (Švajč.) +1,00, 8. Didier Defago (Švajč.) +1,01, 9. Hannes Reichelt (Rak.) +1,03, 10. Andreas Schifferer (Rak.) +1,04

Celkové poradie SP (po 28 súťažiach): 1. Benjamin Raich (Rak.) 965, 2. Walchhofer 770, 3. Maier 735, 4. Daron Rahlves (USA) 727, 5. Bode Miller (USA) 688, 6. Aksel Lund Svindal (Nór.) 623

Priebežné poradie v super-G (6): 1. Maier 232, 2. Svindal 224, 3. Reichelt 221, 4. Erik Guay (Kan.) 204, 5. Aamodt 191, 6. Rahlves 189