Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Lyžovanie: Slovákom sa na MSJ nedarilo, Zlaté medaily putujú na sever

TASR|2. feb 2001 o 08:13

Szklarska Poreba 1. februára (TASR) - Svetový šampionát v klasickom lyžovaní juniorov pokračoval vo štvrtok súťažami chlapcov a dievčat v behu na 10, resp. 5 km klasicky. Prvenstvo v súťaži chlapcov si na desaťkilometrovej trati klasickou technikou časom

29:00,2 min vybojoval nórsky lyžiar Kristian Horntvendt, ktorý o 3,1 sekundy predstihol Rusa Pavla Troškina. Bronzovú medailu si z Poľska odvezie Fín Sami Juhojarvi.

Na tej istej trati sa predstavilo i kvarteto slovenských reprezentantov. Najviac sa darilo Stanislavovi Holenčíkovi, ktorý však skončil až na 61. mieste so stratou 3:10,3 min na víťaza. Vladimír Križan dobehol na 76. mieste (+4:06,8), Milan Zawacký (+4:30,1) a Michal Šuster (+4:31,3) skončili na 84. resp. 85. mieste.

Medzi dievčatami si prvenstvo si vybojovala švédska reprezentantka Lina Anderssonová v čase 15:42,6 min, ktorá na druhé miesto so stratou 1,4 s odsunula siedmu pretekárku v priebežnom hodnotení Svetového pohára Fínku Pirjö Manninenovú. Tretia skončila ďalšia Švédka Carin Holmbergová (+11,2 s).

V štartovom poli sa predstavili aj štyri Slovenky. Najviac sa opäť darilo Ľubomíre Kalinovej, ktorá po 18. mieste na 30 km voľnou technikou obsadila 40. miesto (+2:00,1 min), Helena Ryšová dobehla na 42. priečke (+2:02,05), Jana Šuchtová obsadila 60. miesto so stratou 2:30,1 min a Kamila Rozimová prišla do cieľa 74. (+4:07,1).

"S dnešnými výkonmi našich reprezentantov určite nie sme spokojní. Koknrétnejšie sa však k celej veci budem môcť vyjadriť až po porade s reprezentačnými trénermi," povedal vedúci slovenskej výpravy Ján Lukáč.

Výsledky:

Muži - 10 km klasicky: 1. Kristian Horntvendt (Nór.) 29:00,2 min., 2. Pavel Troškin (Rus.) +3,1 sek., 3. Sami Jauhojarvi (Fín.) +14,9, 4. Roman Virolainin (Biel.) +26,4, 5. Kristian John Dahl (Nór.) +42,2 ... 61. Stanislav Holenčík (SR) +3:10,3 min., 76. Vladimír Križan (SR) +4:06,8, 84. Milan Zawacký (SR) +4:30,1, 85. Michal Šuster (SR) +4:31,3.

Ženy - 5 km klasicky: 1. Lina Anderssonová (Švéd.) 15:42,6 min, 2. Pirjö Manninenová (Fín.) +1,4 s, 3. Carin Holmbergová (Švéd.) +11,2, 4. Jevgenija Kravcovová (Rus.) +31,1 s, 5. Seraina Mischolová (Švajč.) +48 sek., ... 40. Ľubomíra Kalinová +2:00,1, 42. Helena Ryšová +2:02,05, 60. Jana Šuchtová +2:30,1, 74. Kamila Rozimová (všetky SR) +4:07,1.