Nedeľa, 1. augusta, 2021Meniny má Božidara

Lyžovanie: Šampión vo vodných skútroch s titulom aj na snehu, Slováci vzadu

TASR|30. jan 2001 o 16:26

St. Anton 30. januára (TASR) - Po super-G žien zažilo rakúske zjazdové lyžovanie druhý šok na domácich MS aj v utorňajšej rovnakej súťaži mužov. Senzačne v ňom zlatú medailu získal časom 1:21,46 bývalý majster sveta vo vodných skútroch Američan Daron Rahl

ves, pričom favorizovaní Rakúšania Stephan Eberharter (+0,08) a najmä obhajca titulu Hermann Maier (+0,23) sa museli uspokojiť s menej cennými kovmi. Slovenský reprezentant Ivan Heimschild skončil so stratou 5,26 na 39. mieste, Michal Rajčan súťaž nedokončil, keď po niekoľkých chybách vyšiel z trate.

"Po strmej časti v dekompresii Ivan trochu prisadol, vyšiel z ideálnej stopy a stratil rozhodujúci čas. Mal teda na výrazne lepší výsledok, čo svedčí o jeho vzostupe výkonnosti. Nevidel som, čo sa stalo s Michalom, ale je to škoda," konštatoval tesne po pretekoch slovenský tréner Jozef Smekal.

Naposledy sa Američania z titulu na MS tešili v roku 1992 tiež v Rakúsku (Schladming) zásluhou Steva Mahra v obrovskom slalome. Dvadsaťsedemročný Kalifornčan síce nie je vo Svetovom pohári neznámou postavou, veď ho zdobia dva triumfy v zjazde z vľaňajška, ale pre sezónne výsledky v super-G medzi úzku špičku favoritov nepatril. Vydal sa však po stopách svojich starších krajanov, ktorí na vrcholných podujatiach zvykli hnevať alpské veľmoci, napríklad ešte nedávno jazdiaceho Tommyho Moa na ZOH 1984. Rahlves vybojoval prvé zlato z MS pre USA po 19 rokoch preto, že neurobil vážnejšiu chybu. To isté sa dá povedať o Eberharterovi, lenže majstrovi sveta v super-G spred desiatich rokov chýbali stotinky z opatrnejšieho prejazdu úplne prvej zákruty po štarte, takže domáce repete úspechu z roku 1991 v Saalbachu sa nekonalo. Tretí Maier v tej istej bránke spravil hrubú chybu a ďalší favorit a spoluobhajca titulu, Nór Lasse Kjus viac ako obdivuhodnú 4. priečku pre chrípku vyťažiť nemohol.

"Teraz budem v našej krajine trochu slávnejší, určite ma spozná viac ľudí. Počasie síce nebolo najideálnejšie, ale deň to bol veľký. Nemal som čo stratiť, veril som si, že mám na dobrý vsýledok, preto som išiel výborne," vyznal sa v cieli nový majster sveta.

Súvisiace články