Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Lyžovanie: Ruska Kravcovová a Estónec Rehamää so zlatami z MSJ v Schonachu

TASR|Publikované 22. jan 2002 o 14:23

Schonach 22. januára (TASR) - Najlepším umiestením slovenského pretekára v úvodný deň majstrovstiev sveta juniorov v severskom lyžovaní v nemeckom Schonachu bolo 39. miesto Ondreja Benku-Rybára. V pretekoch na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom jeho reprezentačný kolega Ľubomír Kunaj skončil 51.

Úvodná disciplína juniorských MS v severskom lyžovaní, ktorou bolo beh žien na 15 km klasicky s hromadným štartom, tiež nebola pre Slovensko príliš úspešná, keď Ľubomíra Kalinová obsadila 48. a Alena Procházková pri svojej premiére skončila 54.

Zlato si v konkurencii 69 pretekárok z 23 krajín vybojovala Ruska Jevgenija Kravcovová v čase 44:00 min pred Nórkou Ellen Sandbakkenovou (44:04,02) a bronz putuje do Fínska zásluhou Miny-Liisy Malvalahtovej (44:05). Ľubomíra Kalinová na svojom poslednom juniorskom šampionáte napriek tomu, že štartovala z prvého radu s číslom 6 dobehla 48. so stratou 6:28,8 min na víťazku, Procházková na 54. priečka stratila 7:04,9 min.

"Čakali sme viac najmä od Kalinovej. Štartovala z dobrej pozície a určite mala na viac. Jej výkon je pre nás sklamaním, ale viac nádeje do nej vkladáme v päťke voľne. Procházková bola na takomto podujatí po prvý raz a myslím, že zabehla svoj súčasný štandard," povedal vedúci slovenskej výpravy Peter Neuschl.

V pretekoch mužov na klasickej tridsiatke za účasti 82 bežcov zvíťazil estónsky reprezentant Aivar Rehamää s časom 1:27:50,0. Striebornú medailu si vybojoval Rus Maxim Bulgakov, ktorý štartoval až so siedmeho sledu, bronzový kov získal nórsky bežec Eivind-Juul Pedersen. "Vzhľadom na podmienky na štarte, kde chlapci vybiehali až z posledného ôsmeho radu, môžme byť s ich umiestnením relatívne spokojní. Verím, že lepšie to z ich strany bude v skejtárskej desiatke," zhodnotil vedúci slovenskej výpravy Peter Neuschl.

Poradie v pretekoch na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom: 1. Aivar Rehamää (Est.) 1:27:50,0 h, 2. Maxim Bulgakov (Rus.) +23,3 min, 3. Eivind-Juul Pedersen (Nór.) +1:30,9, 4. Eldar Rönnig (Nór.) +1:49, 5. Nikolaj Čebotko (Kaz.) +1:55, ...39. ONDREJ BENKA-RYBÁR +7:31,6, 51. ĽUBOMÍR KUNAJ +10:03,5

Poradie v pretekoch na 15 km klasickou technikou s hromadným štartom:

1. Jevgenija Kravcovová (Rus.) 44:00 min, 2. Ellen Sandbakkenová (Nór.) +4,2 s, 3. Mona-Liisa Malvalahtová (Fín.) +5,0 s, 4. Elodie Bourgeoisová-Pinová (Fran.) +26,4 s, 5. Sanna Pulkkinenová (Fín.) +39,4, ...48. ĽUBOMÍRA KALINOVÁ +6:28,8 min, 54. ALENA PROCHÁZKOVÁ (obe SR) +7:04,9 min.