Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Lyžovanie: Rusi obviňujú MOV a WADA z dvojakého metra

TASR|30. jan 2003 o 15:08

Moskva 30. januára (TASR) - Ruská lyžiarska federácia obvinila vo štvrtok Medzinárodný olympijský výbor (MOV) a Svetovú antidopingovú agentúru (WADA) ...

Moskva 30. januára (TASR) - Ruská lyžiarska federácia obvinila vo štvrtok Medzinárodný olympijský výbor (MOV) a Svetovú antidopingovú agentúru (WADA) z dvojakého metra pri posudzovaní ruských športovcov.

Podľa hlavného trénera lyžiarov Alexandra Kravcova a tímového lekára Stanislav Dmitrijeva boli pretekárky Larisa Lazutinová a Oľga Danilovová na ZOH 2002 v Salt Lake City zneužité, aby sa ruskému tímu zabránili v zisku zlatých medailí. Obe lyžiarky vtedy pozitívne testovali na zakázanú substanciu darbepoetín a dostali dvojročný dištanc. Rusky, ktoré akýkoľvek obvinenia z dopingu odmietli, sa odvolali na Športový arbitrážny súd (CAS), ten však minulý mesiac rozhodol v ich neprospech. "Nezastavíme sa," povedal Kravcov na tlačovej konferencii po ruskom národnom šampionáte. "Proti rozhodnutiu sme sa odvolali aj na civilnom súde vo Švajčiarsku, pretože napriek vážnym chybám v testovacej procedúre CAS rozhodol proti našim lyžiarkám," povedal ďalej kouč, podľa ktorého chce Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) zbaviť Lazutinovú všetkých medailí zo Salt Lake City, pretože ju mesiac predtým takisto pozitívne testovali. "Náš tím sa podrobil dopingovej skúške 7. februára a povedali nám, že sme čistí a môžeme pretekať. Ale o tri mesiace neskôr FIS vytiahla starú vzorku, ktorú predtým, netestovali. Je to kruté porušenie pravidiel fair play," uviedol Kravcov a Dmitrijev dodal: "WADA má nielen hriešnikov trestať, ale ich aj poučiť. Ale toto nie je ten prípad." Podľa Dmitrijeva Rusi prehrali dopingový proces aj pre slabý vplyv vo WADA. "Prečo je tam najmenej desať Američanov, Kanaďanov, Nórov a iných ľudí zo západných krajín, ale ani jeden Rus ?", spýtal sa lekár ruského tímu a dodal: "Prečo vidíme tak veľa nórskych bežcov na lyžiach a biatlonistov, ktorí majú astmu a preto potrebujú brať špeciálne látky? Alebo sú chorí a nech sa idú liečiť, alebo nech pretekajú za rovnakých podmienok ako ostatní."

Súvisiace články