Nedeľa, 24. októbra, 2021Meniny má Kvetoslava

Lyžovanie: Pre víťaza Bielej stopy aj 320 kg vážiaca čokoláda

TASR|4. feb 2003 o 13:45

Banská Bystrica 4. februára (TASR) - O 50-tisíc korún a obrovskú čokoládu vážiacu až 320 kg budú bojovať lyžiari na jubilejnom 30. ročníku Bielej stopy ...

Banská Bystrica 4. februára (TASR) - O 50-tisíc korún a obrovskú čokoládu vážiacu až 320 kg budú bojovať lyžiari na jubilejnom 30. ročníku Bielej stopy SNP, diaľkovom behu zaradeného do seriálu Euroloppet. Väčšinu účastníkov však odmeny určené pre víťaza nedeľných pretekov na 55 km voľnou technikou nebudú zaujímať, dôležité bude nadchádzajúcu nedeľu zvládnuť maratónsku porciu kilometrov, so štartom a cieľom na Krahuliach neďaleko Kremnice.

Biela stopa SNP zažíva pri svojom jubileu renesanciu. Organizátori popri slovenských maškrtách v podobe gulášu a piva v cieli sľubujú aj ďalšie vymoženosti, ktoré sa podarilo dosiahnuť aj vďaka českému športovému marketingovému partnerovi AGS Promotion. Lyžiari by si mali pochvaľovať napríklad perfektne upravené trate s označením na každom kilometri, ktoré znemožnia zablúdiť.

Momentálne počty prihlásených, so 470 menami na 55 km, však nenaznačujú, že "stopa" splní podmienku Worldloppetu, svetovej organizácie združujúcej renomované diaľkové behy na celom svete, do ktorej sa usiluje zaradiť. Tisícka účastníkov v cieli sa zdá byť päť dní pred štartom nereálna, aj keď nádej podľa slov predsedu Centrálneho organizačného výboru Igora Horvátha umiera posledná. "Ak by sa len nám nazbieralo 800 lyžiarov, tak verím, že 200 ďalších účastníkov by náš marketingový partner AGS z Čiech priviezol," povedal I. Horváth. "Keby sme aj limit Worldloppetu nedosiahli, nepovažoval by som to za prehru. Podľa vzoru Jizerskej päťdesiatky si myslím, že do troch rokov budeme mať možno na štarte aj 2,5 tisíca."

Zatiaľ však stopa operuje oveľa skromnejšími počtami lyžiarov z ôsmich krajín. Riaditeľ pretekov Ján Rusnák sa domnieva, že účastníci budú svedkami najkrajšieho ročníka zo všetkých. Už v sobotu sa o 11.00 na trať v Kremnických vrchoch vydajú pretekári na 25 km klasickou technikou, ktorých sa dosiaľ prihlásilo 495, so štartom a cieľom na štadióne na Králikoch pri Banskej Bystrici. V nedeľu sa k slovu o 9.30 dostane 55 km v rámci Euroloppetu, so štartom a cieľom na Krahuliach. V maratóne sa bude bojovať aj o tituly majstrov Slovenska, a tak je pravdepodobné, že chýbať nebude elita, najmä keď víťaz dostane päťkrát väčšiu odmenu ako v minulosti s 50-tisícmi korún, navyše čokoládu Študentská pečať, ktorú neodlepí zo zeme.

Zhodou okolností Študentská pečať oslavuje rovnako ako Biela stopa 30-ročné jubileum svojho vzniku. Na jej rozporciovanie organizátori hľadajú ostrú sekeru s tým, že víťaz rozdelí sladké kúsky medzi divákov. Pre zaujímavosť, dlhá bude dva metre, široká meter, hrubá 12 cm, vyrobili ju 14. januára v Zore Olomouc, obsahuje v sebe po 28 kg hrozienok, arašidov a želé. Na Krahule ju dovezú v špeciálnom debnení, spolu s čokoládou vážiacom 400 kg, a na jej ručnej výrobe sa podieľalo šesť ľudí. Právom sa teda bude uchádzať o zápis do Guinnessovej knihy rekordov.

Zvýšiť počet účastníkov sa pokúsila marketingová firma AGS aj lákadlom, keď nedávno počas Jizerskej päťdesiatky ponúkala za rovnú tisícku českých korún štart na Bielej stope. V cenen zahrnula dopravu, štartovné, ubytovanie a návštevu termálnych kúpeľov. Do akej miery zabrala reklamná kampaň, zistia organizátori až v ďalších dňoch.

Súvisiace články