Sobota, 18. septembra, 2021Meniny má Eugénia

Lyžovanie: Podľa Ilavského vyšiel Slovákom úvod sezóny

TASR|20. mar 2001 o 12:37

Bratislava 20. marca (TASR) - Víkendové preteky Svetového pohára vo švédskom Falune boli pre slovenských bežcov na lyžiach posledným podujatím na najvyššej medzinárodnej úrovni v tejto sezóne. Postavenie najlepšieho slovenského bežca súčasnosti na nich potvrdil Ivan Bátory, keď na 15 km klasicky skončil piaty, čo bol jeho najlepší výsledok v tejto sezóne a druhý najlepší v kariére. Martin Bajčičák dobehol vo Falune na 32. priečke. Medzi ženami zastupovala túto zimu Slovensko iba Jaroslava Bukvajová, ktorá však zaznamenala iba jeden bod za 30. miesto v Salt Lake City v stíhacích pretekoch na 5 km klasicky a 5 km voľne. Svetový pohár pokračuje na budúci víkend finálovým podujatím vo Fínsku, kde už ale Slovensko zastúpenie mať nebude.

"Myslím, že začiatok sezóny nám celkom vyšiel. Martin v tomto ročníku zajazdil svoj štandard približne na úrovni minulej sezóny, Ivan dobre začal, stred sezóny mu najmä pre zdravotné problémy príliš nevyšiel, no v závere sa mu opäť začalo dariť. Martinovi sa vydarili preteky v januári v USA, kde prišiel na 15 km klasicky do cieľa na 7. mieste, celkovo môžem povedať, že splnil očakávania, ktoré sme pred sezónou mali. Ivan začal lepšie ako v minulých sezónach, no potom mal zdravotné problémy. Práve v tom čase sme boli na pretekoch v USA, kde mal na viac ako na výsledky, ktoré zajazdil. Jarka Bukvajová bodovala v tejto iba raz v Salt Lake City, kde obsadila 30. priečku. Dalo by sa povedať, že aj v tomto roku u nej pokračoval ústup z pozícií oproti minulým rokom. Treba však povedať, že zdravotne nebola úplne v poriadku a zdravie je najdôležitejším predpokladom pre dobré výsledky," zhodnotil počínanie slovenských bežcov reprezentačný tréner Ján Ilavský.

Posledné preteky sezóny absolvujú Slováci cez víkend na Skalke, kde si na pretekoch FIS zmerajú sily s medzinárodnou konkurenciou. Po tomto podujatí bude nasledovať oficiálne vyhodnotenie sezóny Slovenským lyžiarskym zväzom.