Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Lyžovanie: Palovičová v jury na ZOH, Zuzulová má od Rossignolu hviezdny materiál

TASR|30. okt 2001 o 14:28

Bratislava 30. októbra (TASR) - Pre slovenských alpských lyžiarov bude mať táto sezóna vrchol na ZOH v Salt Lake City, kde bude okrem iných aj v úlohe ...

Bratislava 30. októbra (TASR) - Pre slovenských alpských lyžiarov bude mať táto sezóna vrchol na ZOH v Salt Lake City, kde bude okrem iných aj v úlohe členky ženskej jury pôsobiť Jana Palovičová. Najväčšie nádeje sa upierajú na talentovanú Veroniku Zuzulovú, ktorá už má meno aj vo svojej zmluvnej lyžiarskej firme Rossignol, ktorá jej dodáva rovnaký materiál ako najväčším hviezdam typu Wibergová, či Pretnarová.

Alpská komisia Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) na svojom nedávnom zasadnutí v Zürichu navrhla Janu Palovičovú do funkcie rozhodkyne na zimnej olympiáde a schválenie predsedníctvom FIS by už malo byť len formalitou. Suverénne najlepšia slovenská zjazdárka súčasnosti, iba 17-ročná Veronika Zuzulová absolvuje v tejto sezóne nesmierne náročný program. Už v sobotu odlieta za oceán, kde najprv absolvuje kvalitný tréning, v súčasnosti nedostupný v Európe. Potom absolvuje niekoľko pretekov severoamerickej série NorAm (paralela Európskeho pohára) a následne bude štartovať na pretekoch Svetového pohára v americkom Aspene. Po návrate elitného pelotónu na starý kontinent bude štartovať na čo najväčšom počte pretekov prestížnej dlhodobej súťaže, aby tak potvrdila svoju olympijskú výkonnosť i medailové ambície na MSJ v Nórsku, ktoré sa začnú hneď po ZOH.

"Je to naozaj náročný program, ale športovec si nemôže vyberať a ak chce niečo dokázať, musí zaťať zuby. Čo sa týka lyžiarskeho materiálu v tom nemáme žiadne problémy, pretože v Rossignole je najlepšia juniorka a nie je pred ňou ani veľa žien z elitnej skupiny. Dostáva teda rovnako kvalitné lyže i inú súčasť výstroja," povedal šéftréner ženskej reprezentácie a otec Veroniky Timotej Zuzula.

Zuzulová, ktorá sa v 17 rokoch posunula v slalomovom rebríčku FIS v 4000 konkurencii zo 180. na 45. miesto, bude jednou z papierových favoritiek na februárových MSJ v Nórsku. V tejto súvislosti vedenie Slovenského lyžiarskeho zväzu (SLZ) poskytlo zaujímavú informáciu, že Slovensko je kandidátom na usporiadanie juniorského šampionátu v roku 2003. " Argentína má s usporiadaním značné problémy a my figurujeme ako náhradník a už sme na FIS tlmočili našu pripravenosť zaskočiť za pôvodného organizátora. Termín v Argentíne je totiž prelom augusta a septembra a preto musia tamojší usporiadatelia hradiť účastníkom cestovné," zdôraznil športový riaditeľ SLZ Peter Kostík.

Jeho nadriadený, šéf SLZ a zároveň podppredseda SOV Július Dubovský potvrdil, že šestica zjazdárov v uplynulej sezóne splnila základné kvalifikačné kritériá pre štart na ZOH. "Samozrejme, že to nie je definitíva a že v tejto sezóne v jej prvých dvoch etapách treba výkonnosť potvrdiť. Náš zväz bude navrhovať pretekárov, ktorí budú mať ambície obstáť na olympiáde v prvej trezine štarového poľa najmenej v jeho polovici, s tým, že najmä u Veroniky očakávame možno aj niečo viac. Náš návrh samozrejme, ale podlieha schváleniu zasadnutím pléna SOV 14. januára," povedal Dubovský.

Podľa vlani splnených kritérií zostavili zjazdári aj svoje reprezentačné tímy. U žien je to okrem Zuzulovej, Zuzana Smerčiaková a Ľubica Lopušná, u mužov Michal Rajčan, Ivan Heimschild a Maroš Hudík. K nim pribudol 15-ročný talent Juraj Uhnák, ktorý má vraj vo svojom veku výkonnostný formát porovnateľný so Zuzulovou.

Súvisiace články