Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Lyžovanie: Od Zuzulovej sa na MSJ očakáva medaila

TASR|Publikované 3. dec 2002 o 12:07

Bratislava 3. decembra (TASR) - Predstavitelia Slovenského lyžiarskeho zväzu (SLZ) v utorok informovali o cieľoch a plánoch na sezónu 2002/03, ktorá ...

Bratislava 3. decembra (TASR) - Predstavitelia Slovenského lyžiarskeho zväzu (SLZ) v utorok informovali o cieľoch a plánoch na sezónu 2002/03, ktorá sa začala len nedávno.

"V alpskom lyžovaní sme sa snažili zabezpečiť kvalitnú prípravu pre Veroniku Zuzulovú a na jej žiadosť sme posilnili realizačný tím. Na rozdiel od Veroniky mali muži prípravu obmedzenú a prebiehala predovšetkým na klubovej úrovni. Podľa výsledkov z minulej sezóny určila Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) kvóty na preteky Svetového pohára, podľa ktorých môžeme v ženskom slalome postaviť tri pretekárky, v ostatných ženských disciplínach jednu, u mužov môžeme mať vo všetkých disciplínach zastúpenie iba v jednom lyžiarovi," informoval generálny sekretár SLZ Peter Kostík a pokračoval: "Čo sa týka cieľov, vychádzali sme s výkonov z minulého ročníka. Od Veroniky Zuzulovej očakávame na MSJ medailu a na svetovom šampionáte minimálne desiatu priečku."

Veľký prínosom pre skokanov a kombinátorom bolo zrekonštruovanie stredného mostíka K90 na Štrbskom Plese. Pripravený bol už v polovici novembra a trénovať sa na ňom dalo až do konca mesiaca, potom však prišlo oteplenie, ktoré znemožnilo umelé zasnežovanie. "Bola to pre nás v tejto oblasti veľká pomoc a kvalitatívny posun vpred. Chlapci mali totž naskákaných desiatky skokov bez toho, aby museli za podmienkami cestovať von," uviedo Kostík. Tréner Peter Schlank sa najviac spolieha na Martina Mesíka, ktorý cez víkend absolvoval svoje prvé preteky SP v tejto sezóne, no v prvej kvalifikácii spadol a z druhej sa neprebojoval do hlavnej súťaže. "Zatiaľ nie je rozhodnuté, či Martin pocestuje na SP do Trondheimu, alebo absolvuje ešte tréningový pobyt. Na MS má stanovený cieľ skončiť v prvej tretine štartového poľa," priblížil očakávania skokanov Kostík.

Severskí kombinátori sa rozhodli vynechať decembrovú časť B-kategórie Svetového pohára, ktorá prebieha v USA a do kolotoča pretekov sa zapoja až v januári. "Chceli sme ešte dotiahnuť tréningové manko a ani v Severnej Amerike nie sú podmienky momentálne najlepšie, veď organizátori museli zrušiť preteky v Calgary," povedal Kostík. Zo slovenského pohľadu bude vrcholom podujatie B-kategórie SP na Štrbskom Plese 7. a 8. januára, ktorým sa začne druhá perióda tohto seriálu. V prvý deň plánujú organizátori šprint a v druhý deň preteky s hromadným štartom, v ktorých sa najprv pobeží a potom budú na programe skoky. Pre Slovákov to bude zároveň jedna z možností splniť nominačné kritériá na MS a MSJ.

V akrobatickom lyžovaní sa podľa predstaviteľov SLZ začína ukazovať práca trénera Petra Červeňa s mladými pretekármi. Úspešné vystúpenie zaznamenali Slováci na SP vo Francúzsku, kde Marek Poľan obsadil 28. priečku. Aj v tomto roku sa na Štrbskom Plese sa aj v tomto roku uskutočnia preteky Európskeho pohára, ktoré sú naplánované an 18. a 19. januára. V predvianočnom termíne 21. decembra sa počítalo aj s exhibíciou za účasti českého olympijského víťaza Aleša Valentu, no pre nepriazeň počasia ju museli zrušiť. V marci by sa na Slovensku mali uskutočniť neoficiálne MS žiakov.

Lyžiari na tráve nezaznamenali tento také úspechy ako vlani, čo bolo výsledkom generačnej výmeny, ale aj faktu, že sa zranila najlepšia slovenská reprezentantka Veronika Cvašková.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.